Ознака: АЛБАНСКА ОПОЗИЦИЈА

Балкан Свет

Денес во Тирана масовен протест на албанската опозиција

Со истите барања за заминување на премиерот Еди Рама и формирање преодна влада, која ќе спроведе предвремени парламентарни избори, Обединетата албанска опозиција за денес го најави одржувањето на „најголемиот национален протест“. Од […]

Балкан

Хан: Демократија е кога има избори и без опозиција

Додека минатата година еврокомесарот излезот од македонската политичка криза го гледаше само во консензусот на сите политички партии и не признаваше избори без опозиција, на опозицијата во Албанија и порача […]

Вести

Албанската опозиција најави радикализација на протестите

Албанската опозиција, која протестира без прекин од 18 февруари, од следната недела најави радикализација на протестите, почнувајќи со блокирање на сите патни правци во земјата, јави дописникот на МИА.За в […]

Балкан

Албанската опозиција бара одложување на парламентарните избори закажани за 18 јуни

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, денеска изјави дека опозицијата бара да се одложат парламентарните избори во земјата, закажани за 18 јуни, јави БТА.  -Во земјата нема услови […]