Ознака: Ден на независноста

Вести Македонија

Денот на независноста ќе се одбележи со прослава во Градски парк

Македонија денеска одбележува 28 години од независноста. По тој повод традиционално во Собранието ќе бидат врачени наградите “8 Септември”, а во Градскиот парк ќе се одржи прослава во организација на […]

Вести Македонија

Денес почесна артилериска стрелба по повод Денот на независноста

По повод 8-ми Септември – Денот на независноста, денеска од касарната “Илинден“ во Скопје, ќе се изврши почесна артилериска стрелба со истрелување 10 плотуни од артилериски орудија, од страна на […]

Вести

ММДЧП ја осудува македонската предавничка Влада, на Денот на независноста на Македонија

8 септември, 2017 – Осудувањето на постапките на една политичка партија не значи поддршка за другата. Силната поддршка за македонските човекови и национални права не значи вмешаност во граѓанската и […]

Локална самоуправа

Одбележан Денот на независноста 8-ми Септември

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Македонија, делегации од локалната самоуправа на Прилеп, Сојузот на борците, на политичките партии и граѓанските здруженија положија цвеќе и им оддадоа почит […]

Вести

Честитка по повод Денот на независноста од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ на сите граѓани на Република Македонија им го честита Денот на државноста 8 Септември.-На овој ден пред 25 години, 8-ми Септември […]

Вести

Иванов ги пречека маратонците на целта

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го пречека познатиот спортист хуманист и светски рекордер Емил Илиќ кој придружуван од тројца млади маратонци, го заврши пешачкиот маратон во должина од […]

Вести

Рускиот конзул Самсоненко со честитка по повод Денот на независноста

По повод одбележувањето на 8 Септември, почесниот конзул на Руската Федерација во Република Македонија, Сергеј Самсоненко на сите македонски граѓани им го честита Денот на независноста.– Почитувани граѓани на Република […]

Вести

Јапонија ни го честиташе Денот на независноста

Во реномираниот јапонски весник „Џапан тајмс” денеска беше објавен прилог по повод Денот на независноста на Република Македонија, во кој пригодни ставови изнесуваат и амбасадорот Андријана Цветковиќ и почесниот конзул […]

Вести

Русјаков: 25 години домашни полтрони и странски сатрапи работат да не снема

Писателот и режисер Александар Русјаков по повод 25 години од самостојноста на Р. Македонија сподели Фејсбук статус во кој хронолошки ги реди според него етапите низ кои помина Македонија од […]

Вести

Димитриев: 8 септември е нашиот трет Илинден, празник кога ја прославуваме нашата победа

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев по повод Денот на независноста испрати честитка до граѓаните во која посочува дека 8 Септември е нашиот трет Илинден – празник кога […]

Вести

Македонија во 1991 година: Судир меѓу визијата за сопствена држава и сомнеж во капацитетот таа да се оствари

Самостојноста  е завршен чин од македонската епопеја, која го изразува македонскиот стремеж за слободна држава, преточен преку жртвата на сите кои се бореа за слободна Македонија. Но не секогаш во […]

Вести

25 години независна Република Македонија

Република Македонија денеска одбележува 25 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава.Убедливо мнозинство, над 95 отсто од граѓаните што излегоа на […]