Ознака: европарламент

Вести

Европарламентот ги забрани пластичните предмети за еднократна употребаот ги забрани пластичните предмети за еднократна употреба

Европскиот парламент денеска го одобри новото законодавство на ЕУ со кое се забрануваат пластични производи за еднократна употреба, како прибор за јадење, чинии, цевки и стапчиња за чистење уши, јави […]

Вести

Меркел го повика Европарламентот да го прифати долгорочниот буџет

Германската канцеларка Анегела Меркел го повика во четвртокот Европскиот парламент да го прифати долгорочниот европски буџет за периодот од 2014 до 2020 година, договорен на почетокот од февруари, за кој […]