Ознака: Канада

Вести

Не престанува да се шири: Потврден прв случај на заболен со коронавирус во Канада

Канадските здравствени власти денеска го потврдија првиот случај во земјата на заразен со смртоносниот коронавирус, кој потекнува од Кина, наведувајќи дека сопругата на пациентот, исто така, е позитивна на тестирањето […]

Избор на уредникот

ИСПОВЕД: Во Македонија немав пари, ама имав мирен живот и бев насмеана

Пред нешто помалку од една деценија побегнавме од Балкан, како и многу други во потрага по подобар живот. Иако сопругот ме убедуваше дека таму не е баш место за мене, […]

Вести Македонија

Џафери на парламентарното собрание на НАТО во Канада

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од денес до 19 ноември ќе учествува на годишната сесија на Парламентарното собрание на НАТО, која ќе се одржи во Халифакс, Канада. Со него патуваат потпретседателот […]

Живот

Докторите во Канада воведуваат нови методи за лекување на депресијата и стресот

Докторите во Канада наскоро ќе можат во склоп на пилот проектот на пациентите да им препишуваат дополнителна терапија – посета во музеј. Здружението на Франкофоновите доктори на Канада и Музејот […]

Вести

Торнадо предизвика сериозна материјална штета во Канада

Торнадо предизвика сериозна материјална штета во канадскиот главен град Отава, јавија локалните медиуми. Триесет лица се повредени, од кои пет се во потешка здравствена состојба. Десетици куќи и станбени објекти […]

Вести

Евакуација на населението поради големи шумски пожари

Околу 40.000 луѓе се евакуирани од канадската провинција Британска Колумбија поради големите шумски пожари.За гаснење на огнот од Отава се испратени 200 авиони и хеликоптери, меѓу кои и воени. Австралија […]

Вести

Прогласена вонредна состојба во Канада поради големите поплави!

Властите во канадскиот град Монтреал прогласија вонредна состојба поради поплавите создадени од дождовите и топењето на снегот.Според властите, мерката ќе трае 48 часа. -Во провинцијата Квебек повеќе од 1.900 домови […]

Вести

ММДЧП се сретна со Департментот за дипломатски односи на Канада – Побарано е Министерката за надворешни работи да ја повлече својата изјава за Македонија и да даде поддршка на суверенитетот на Република Македонија

(20 април, 2017) – Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, се сретна со високи претставници на Департментот за дипломатски односи на Канада и побара Министерката за надворешни […]

Занимливости

Добри вести за оние кои имаат бугарски пасош

Бугарските граѓани од 1 декември во Канада ќе патуваат без ограничувања. Канада најави официјално укинување на визите за бугарските и романските граѓани. Според најавата од 1 мај  во Канада без виза […]