Ознака: ЛЕЗБОС

Балкан

Мигранти на Лезбос: пожари, судир со полицијата, жртви (ВИДЕО)

Вчера за време на протестот во кампот на грчкиот остров Лезбос мигрантите предизвикале два пожара и се судриле со полицијата. Според се уште непотврдени информации во кампот Морија загинале две лица. Мигрантите […]

Балкан

За едно попладне стотици мигранти стигнаа на Лезбос (ВИДЕО)

Со петнаесетина чамци од крајбрежјето на Турција стотици мигранти стигнаа до источниот грчки остров Лезбос за само едно попладне. Крајбрежната стража потврдила дека 13 чамци со вкупно 546 луѓе во четвртокот […]

Балкан

Силниот земјотрес во Грција ја зеде првата жртва

Телото на една жена е пронајдено во рушевини по силниот земјотрес од 6,2 степени според Рихтеровата скала која го погоди западниот дел на Турција и грчкиот остров Лезбос.Градоначалникот на островот […]

Вести

Најмалку 10 лица повредени, урнати домови, блокирани патишта во силен земјотрес во Грција

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди егејскиот брег на Грција, соопшти американскиот Геолошки завод, а грчката државна телевизија ЕРТ наведе дека во селото […]

Балкан

Прогласена е вонредна состојба на островот Лезбос поради поплавите

Грчките власти побараа да биде прогласена вонредна состојба на островот Лезбос поради поплавите предизвикани од големото невреме.Според властите, поради поројните дождови, кои го зафатија островот во последните денови, поплавени се […]