Ознака: палента

Кулинарство

За денешниот доручек избираме едноставна и брза палента со сос од печурки

Ќе ви требаат само неколку состојки за да го подготвите овој едноставен рецепт, а можете да го послужите со вашата омилена сезонска салата. Ќе ви требаат: 300 гр палента 250 […]

Кулинарство

Едноставна и брза торта од палента и портокал!

Искористете ја сезоната на цитруси и неколку достапни домашни портокали за оваа необична, но вкусна торта. Сочно е, подготовката не може да биде поедноставна и може да ја направите кога […]

Кулинарство

Палента како инспирација за појадок, ручек и десерт

Љубовта кон палентата многумина ја негувале уште од детството. Покрај тоа што е едноставна, прифатлива и лесно достапна храна, палентата работи одлично и во слатки и солени варијанти. Некогаш, палентата […]

Кулинарство

Здрав и хранлив доручек: Како да подготвите палента

Палентата влијае добро на вашиот организам бидејќи содржи витамини и минерали. СОСТОЈКИ: 2,5 шолји вода малку масло сол 1 шолја палента НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Во тенџере ставете вода, масло и […]

Кулинарство

Доколку ја јадете палентата на овој начин за четири дена ќе ослабнете и ќе ги исчистите цревата

На сите нас во одреден момент ни треба брзо решение кое ќе ни помогне да ослабнеме неколку килограми за краток временски период. Најдобрите резултати даваат решение кое му годи на […]