Ознака: палента

Кулинарство

Здрав и хранлив доручек: Како да подготвите палента

Палентата влијае добро на вашиот организам бидејќи содржи витамини и минерали. СОСТОЈКИ: 2,5 шолји вода малку масло сол 1 шолја палента НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Во тенџере ставете вода, масло и […]

Кулинарство

Доколку ја јадете палентата на овој начин за четири дена ќе ослабнете и ќе ги исчистите цревата

На сите нас во одреден момент ни треба брзо решение кое ќе ни помогне да ослабнеме неколку килограми за краток временски период. Најдобрите резултати даваат решение кое му годи на […]

Кулинарство

Сите сте јаделе палента, но не ваква! За да биде совршена се прави со овие состојки за кои ретко кој знае

Пченкарното брашно е едно од најевтините производи во маркетите, хранливо е и може да се подготвува на разни начини. Благодетите од палентата се многубројни, а може да се ужива во […]

Живот

Диета со палента

На сите во некој момент ни треба брзо решение што ќе ни помогне да симнеме неколку килограми во краток рок. Најдобри резултати даваат решенијата што му годат на стомакот, а […]

Кулинарство

Дали сте гладни? Коцки од палента со сирење!

Направете вкусен оброк, кој ќе го обожавате…Состојки: 8дл вода 200г палента 5 лажици младо сирење 5 лажици намаз од сирење 2 лажици павлака Малку пармезан Сол, масло Подготовка: Сварете ја […]

Кулинарство

ПРЕВКУСНО: Запечена палента со зеленчук

Палента на невообичен начин.Состојки: Пакување палента Две лажици изрендан пармезан Маслиново масло Два домати Поголема тиквичка Неколку маслинки 150г кашкавал Сол, магдонос Подготовка: Палентата згответе ја според упатството. Тргнете од […]