Ознака: самит

Вести

Претседателот Стево Пендаровски на вонреден виртуелен Самит на НАТО за руската инвазија над Украина

Претседателот Стево Пендаровски попладнево учествуваше на вонредниот виртуелен Самит на НАТО, на ниво на шефови на држави и влади, на којшто се разговараше за безбедносната ситуација во и околу Украина. […]

Вести

Што се случува со Јункер, се однесува како „мавнат во крило“

На советот на ЕУ, Јункер се чини ги помести границите на своето непримерно однесување. Ги мрсеше косите на непозната за нас соработничка и на прес конференција фрлаше папки со материјали. […]

Вести

Итно приземјен авионот на Меркел

Итно приземјен авионот на Меркел, откако тргнал на пат за Аргентина на самит на Г-20. Авионот слетатл во Келн поради проблеми во „електронскиот систем“. Само час по полетувањето, авионот морал принудно […]

Вести

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите на самитот на Г-7 за прашањето на климатските промени ги оцени како незадоволителни

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите на самитот на Г-7 за прашањето на климатските промени ги оцени како „незадоволителни“, пренесоа светските агенции.-Имаме ситуација на „шестмина, а заедно со ЕУ и седуммина, […]

Вести

Самитот за мигрантите во Виена е многу важен за Македонија и останатите земји долж балканската рута

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска пристигна во Виена каде на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн ќе присуствува на утрешниот Самит „Миграцијата долж балканската рута“, јави […]

Вести

Попоски: Потребно е ЕУ да ја зајакне финансиската помош за регионот

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот […]