Аеродром кој не изгубил ниту еден патнички куфер за 30 години откако е отворен

Седмиот најфреквентен аеродром во Јапонија откри дека не изгубил ниту една патничка торба од отворањето во септември 1994 година.Титулата за најдобар аеродром во светот во последните 10 години обично се доделува на два аеродроми – Чанги во Сингапур и Хамад во Доха. Аеродромот кој не изгубил ниту еден патнички куфер од неговото отворање, сепак, се наоѓа во Јапонија.Веб-страницата за преглед и рангирање на британските авиокомпании и аеродроми Skytrax секоја година ги истражува патниците од целиот свет за да состави листа на најдобрите. Оваа година наградата за најдобра испорака на воздушен багаж во светот му беше доделена на јапонскиот аеродром Кансаи.Кансаи оваа година слави 30-годишнина – и без губење на ниту еден багаж.Во изјавата за печатот, седмиот најпрометен јапонски аеродром откри дека не изгубил ниту една патничка торба од отворањето во септември 1994 година.Меѓународниот аеродром Кансаи се наоѓа на вештачки остров(Фото: Shutterstock)Аеродром на вештачки остров„Не се чувствуваме како да направивме нешто посебно“, изјави за Си-Ен -Ен , Кенџи Таканиши, службеник за односи со јавноста за Кансаи . „Работевме како и обично. Ние само ја работиме нашата работа на дневна основа и тоа е она по што сме познати. Секако дека сме среќни што ја добивме наградата.Меѓународниот аеродром Кансаи е архитектонско чудо. Се наоѓа на вештачки остров кој е долг 4 километри и широк 2,5 километри, а се наоѓа во средината на заливот Осака во близина на најголемиот јапонски остров Хоншу.Поради недостаток на простор во Земјата на изгрејсонцето, но и со цел да се намали оптоварувањето на меѓународниот аеродром во Осака, Јапонците почнаа да градат вештачки остров во 1987 година, а веќе седум години подоцна на него слетуваа големи патнички авиони. Низ него денеска минуваат околу 30 милиони патници.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.