Алек Болдвин оди на судење поради убиството на снимателката!

Судењето на Болдвин треба да започне на 9 јули и се очекува да трае околу две недели.Судија од Ново Мексико одлучи дека Алек Болдвин сепак ќе оди на суд ова лето, пишуваат странските медиуми.На Алек Болдвин му се суди за убиство од небрежност, а тој ги отфрли сите обвиненија и рече дека не е виновен за убиство. За време на снимањето на филмот „Раст“ во 2021 година, актерот ја застрелал камерманот Халина Хачинс со реквизит во кој имало вистински куршум. Обвинителите рекоа дека Хана, реквизит оператор, не успеала да го обезбеди оружјето и да се увери дека е наполнето со лажни куршуми.Судењето на Болдвин е закажано да започне на 9 јули и се очекува да трае околу две недели, пишува Deadline.На Болдвин ќе му се суди за фаталното пукање на снимателот Халина Хачинс во 2021 година додека го снимаше вестернот „Раст“. Обвиненијата против Болдвин веќе еднаш беа отфрлени.Хачинс почина кога репликата на револверот Colt 45 со кој Болдвин вежбаше во црква пред Санта Фе испука жив куршум што го рани и режисерот Џоел Соуза.Неодамна, дизајнерката на реквизитите за филмот „Раст“, ​​Хана Гутиерез-Рид, беше осудена на 18 месеци затвор поради смртта на кинематограферката Халин Хачинс. Во март беше прогласена за виновна за убиство од небрежност. Сепак, таа беше прогласена за невин за манипулација со докази. Казната што ја доби е максимална.

Пронајдете не на следниве мрежи: