Антиќ со Олимпијакос ’брка’ победа над Химки

Со натпреварите од 14.коло, во четврток, ќе биде комплетирана Топ 16 фазата во кошаркарската Евролига.Во Е групата се познати тимовите кои ќе играат во четвртфиналето, неизвесно е само кое место ќе го освојат на табелата, во најдобра положба е ЦСКА Москва, рускиот шампион и со пораз помал од 17 поени во дуелот со Панатинаикос ќе го обезбеди првото место.Реал против Анадолу Ефес ќе брка победа со што во четвртфиналето би ја избегнал Барселона.Многу понеизвесно е во Ф групата каде на првата позиција е сигурна Барселона, додека пет екипи се борат за преостанатите три места.Олимпијакос на Перо Антиќ ќе го пречека Химки, грчкиот тим со победа на овој меч, но и со пораз на Макаби во Барселона ќе го освои второто место, со што во четвртфиналето би си ја обезбедил предноста кој ја носи домашниот терен.Свои шанси имаат и Каха Лаборал односно Монтепаски, победникот од овој меч сигурно ќе се пласира меѓу најдобрите осум екипи во Европа:
Група Е:Жалгирис-БамбергУникаха-АлбаРеал-ЕфесПанатинаикос-ЦСКА МоскваТабела: ЦСКА 10-3, Панатинаикос 9-4, Ефес 9-4, Реал 9-4, Уникаха 7-6, Жалгирис 5-8, Алба 3-10, Бамберг 0-13Група Ф:Олимпијакос-ХимкиБарселона-МакабиКаха Лаборал-МонтепаскиБешикташ-Фенербахче (петок 5.април)Табела: Барселона 12-1, Макаби 8-5, Олимпијакос 8-5, Химки 7-6, Каха Лаборал 7-6, Монтепаски 7-6, Фенербахче 2-11, Бешикташ 1-12.
МакфаксСо натпреварите од 14.коло, во четврток, ќе биде комплетирана Топ 16 фазата во кошаркарската Евролига.Во Е група

Пронајдете не на следниве мрежи: