Антиќ со Олимпијакос на чекор од пласман на завршниот турнир во Евролигата

Перо Антиќ со Олимпијакос се наоѓа на чекор до пласман на завршниот турнир во кошаркарската Евролига. Олимпијакос забележа убедлива победа над Анадолу Ефес со 71:53 и во четвртфиналната серија поведе со 2:0.Покрај Олимпијакос предноста на домашниот терен максимално ја искористија уште ЦСКА Москва и Реал Мадрид.Македонскиот репрезентативец, за разлика од првиот меч, имаше значаен придонес во победата на Олимпијакос, за 23 минути минати на теренот тој имаше учинок од 11 поени (1/2 за два и 3/5 за три) и седум скока.Покрај Антиќ со двоцифрен ефект кај Олимпијакос мечот го завршија Василис Спанулис (15 поени, 8 асистенции, 4 скока) и Кајл Хајнс (12 поени).Исто како и на првиот натпревар најефикасен играч на Ефес беше Гунлум со 13 поени.ЦСКА со 90:68 ја совлада екипата на Каха Лаборал – Крстиќ, Ерцег и Каун со по 16 поени ги предводеа ‘армејците’ до втората победа во серијата.Убедлив триумф во вториот меч забележа и Реал Мадрид, 75:63 над Макаби. Љуљ постигна 26, а Керол 14 поени во победата на Реал.
МакфаксПеро Антиќ со Олимпијакос се наоѓа на чекор до пласман на завршниот турнир во кошаркарската Евролига. Олимпијакос забе

Пронајдете не на следниве мрежи: