Анџелина го обвини Бред дека и го зел и последниот денар! Актерката е бесна поради судењето за винаријата, на површина испливаа сите детали од конфликтот

Иако Анџелина Џоли и Бред Пит се разведоа во 2019 година, тоа не беше крајот на несогласувањата и правните спорови околу старателството над децата и сопственоста на винаријата во Франција.Познатата актерка сега, според извори блиски на Џоли, се жали дека судењето со нејзиниот поранешен сопруг финансиски ја уништило. Сепак, постојат докази кои сугерираат поинакво сценарио.Додека Анџелина тврди дека Бред Пит веќе ја зел и последната двојка, Дејли Мејл наведува дека богатството на актерката скокнало по разводот, односно дека поранешниот сопруг индиректно и донел 100 милиони долари.Тие пари дојдоа преку заеми, издршка за деца, подароци и милиони што ги заработи од продажбата на нејзиниот 50 отсто удел во имотот во центарот на спорот, „Винарската визба Шато Миравал“. Пит и подарил 10 отсто од сопственоста.Нивниот поранешен дом во Франција, неверојатен имот и лозје, вредеше 60 милиони долари кога го купија во 2008 година. Сега, благодарение на напорната работа и инвестицијата на Пит во бизнисот, вреди неверојатни 164 милиони долари.Џоли се жали на финансиски загуби, покажуваат новите документи, но извори блиски до Бред Пит велат дека актерката имала доволно средства неодамна да потпише договор за преземање на некогаш единствениот простор на Менхетен на Енди Ворхол. Нејзиниот сопственички удел во локалот е непознат, но познато е дека актерката го користи за да го промовира својот моден бренд Atelier Jolie.Извор запознаен со спорот со винаријата тврди: Анџелина вели дека Бред финансиски ја уништува, а всушност сака финансиски да го уништи. Далеку од тоа што сака да ја уништи бившата, Бред се чини дека направи чекор назад за да ја поддржи и да и помогне финансиски и покрај тоа што изгледаше толку одмаздољубиво“.Бред Пит првично се обиде да го откупи делот на Анџелина Џоли од винаријата за да го задржи тој дел од имотот во семејството, во случај таа да сака да се откаже од својот дел. Таа опција пропадна поради лошите односи меѓу нив.Бред Пит ја обвини Анџелина дека го прекршила нивниот купопродажен договор кога во 2021 година го продала својот 50 отсто од акциите во Шато Миравал на рускиот олигарх Јуриј Шефлер, без согласност на нејзиниот поранешен сопруг. Претходната понуда да му се продаде на Пит за 54 милиони долари пропадна поради неговите чуда, рече гумата.Пријателите на Бред Пит тврдат дека тој бил многу дарежлив кон актерката. До 2018 година, тој платил 1,3 милиони долари за поддршка на децата , вклучувајќи терапија за децата, како и стотици илјади долари во разни плаќања.  Изворите велат дека актерот за седум години платил 10 милиони долари за грижата за нивните деца.Актерот на својата поранешна сопруга и подари слика на Винстон Черчил „Кулата на џамијата Кутубија“ која таа ја продаде во 2021 година за 11,5 милиони долари. Во 2018 година ѝ позајми осум милиони долари за да ја купи нејзината сегашна куќа во Лос Анџелес, пишува Дејли Мејл. Таа ја купила замокот за 24,8 милиони долари и тврди дека парите што и ги дал поранешниот сопруг биле заем што дошол со камата и план за отплата.Иронично, таа изјави за Vogue дека го избрала имотот затоа што сакала децата да бидат поблиску до нивниот татко, кој живее на само пет минути.

Пронајдете не на следниве мрежи: