АТП: Ѓоковиќ лидер, Мари се врати на второто место

Новак Ѓоковиќ, на најновата АТП листа и понатаму е светски рекет број 1, но сега најблиску до него е Енди Мари, кој благодарение на победа во Мајами го мина Роџер Федерер на второто место.Ѓоковиќ има 12.370 бодови, Мари на второто место има 3.620 бодови помалку од српскиот тенисер. Мари на второто место во однос на третопласираниот Федерер има 80 бодови повеќе.Скок за едно место на листата направи и Давид Ферер, кој со пласманот во финалето на Мастерсот во Мајами го прескокна сонародникот Рафаел Надал.Меѓу најдобрите десет на светот има уште една промена, Јанко Типсаревиќ назадуваше за една позиција и сега за наоѓа на 10-то место.На АТП листата од петото до деветото место се наоѓаат Томаш Бердих, Хуан Мартин дел Потро, Жо-Вилфред Цонга и Ришар Гаске.
МакфаксНовак Ѓоковиќ, на најновата АТП листа и понатаму е светски рекет број 1, но сега најблиску до него е Енди Мари, кој бл

Пронајдете не на следниве мрежи: