Ајкула на плажата кај Дерми во Албанија ги изненади туристите (ВИДЕО)

Туристите на плажата кај Дерми во Албанија, биле изненадени кога во непосредна близина забeлежале ајкула. Кога им се доближила, тие биле во морето. Месноста Дерми се наоѓа на 42 километри јужно од градот Валона. Туристите тука вчера имаа ретка можност да видат ајкула, многу блиску до плажата, додека дел од нив биле во водата, јавуваат албанските медиуми.
Откако бил вклучен алармот од чуварите на плажата, сите излегле од водата. Некои го снимиле тоа со своите мобилни телефони. Ова е првпат туристите на таква близина да забележат ајкула, иако во мрежите на албанските рибари последниве две години уловени се над десет ајкули, сите на поголема оддалеченост од морскиот брег. Тежината на уловените ајкули се движи од 100 до 400 килограми.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.
error: Content is protected !!
mk_MK
mk_MK