Аљаска ја погоди силен земјотрес од 8 степени

Предупредување од цунами издадено е на Аљаска, после земјотресот со јачина од 8,1 степни по Рихтер, кој ја погоди оваа област.Состојбата на Аљаска е алармантна.

Епицентарот на земјотресот е забележан на длабочина од 10 километри, 281 километри југоисточно од градот Кодиак на Аљаска.
 Состојбата на Аљаска е алармантна.

Епицентарот на

Пронајдете не на следниве мрежи: