Бардал стана светски првак

Норвешкиот ски скокач, Андрес Бардал, го освои златниот медал на Светското првенство во Вал ди Фијеме.
Бардал до златниот медал на малата скокалница стигна со скоковите од 103,5 и 100 метри, со кои освои 252,6 бодови.
Сребрениот медал му припадна на лидерот во Светскиот куп, Грегор Шлиренцауер, кој имаше скокови од 98 и 97,5 метри.
Третото место му припадна на Словенецот Петер Превц, тој имаше скокови од 102,5 и 98,5 метри.
Бронзениот медал кој го освои Превц е прв поединечен медал кој Словенија го освојува на Светските првенства.
Светското првенство во нордиски дисциплини продолжува во недела, а ски скокачите ќе се натпреваруваат во тимска конкуренција.
МакфаксНорвешкиот ски скокач, Андрес Бардал, го освои златниот медал на Светското првенство во Вал ди Фијеме.

Пронајдете не на следниве мрежи: