Бајден ги обзнани санкциите за гасоводот Северен тек 2

САД ќе воведат санкции кон операторот на гасоводот Северен тек 2 и ќе ги насочат своите највисоки раководители со лични ограничувања, рече претседателот Џо Бајден во изјавата во средата.

„И наредив на мојата администрација да воведе санкции за Nord Stream 2 AG и неговите корпоративни службеници. Овие чекори се уште еден дел од нашата почетна транша од санкции како одговор на дејствијата на Русија во Украина“, рече тој.

Вашингтон „нема да се двоуми“ да преземе дополнителни мерки против Русија доколку таа продолжи „да ја заострува“ ситуацијата, предупреди Бајден. Тековните случувања му „дадоа на светот огромен поттик да се оддалечи од рускиот гас и кон другите форми на енергија“, тврди тој, без да ги прецизира наведените извори на енергија.

Новиот бран на антируски санкции доаѓа откако Москва ги призна отцепените Народни републики Доњецк (ДПР) и Луганск (ЛПР) како независни држави. Русија веќе потпиша договори за пријателство и соработка со републиките. Парламентот на земјата му даде дозвола на претседателот Владимир Путин да користи воени сили во странство, отворајќи го патот за потенцијална мировна мисија да биде распоредена во регионот.

Републиките Доњецк и Луганск се отцепија од Украина во 2014 година, откако демократски избраната влада беше соборена во Киев по настаните на Мајдан. Вооружениот конфликт меѓу украинските војници испратени да ги вратат териториите со сила и локалните сили стана замрзнат по потпишувањето на договорите од Минск, но републиките и Москва инсистираат дека Украина се подготвува да започне нова сеопфатна офанзива. што Киев го негира.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.