БАЈДЕН ИСПРАТИ НА ПУТИН СИЛНА ПОРАКА: Ако рускиот претседател употреби макар и едно нуклеарно оружје, може да завршиме во АРМАГЕДОН

Никогаш нема да биде нормално да се слушне како претседателот на САД зборува за заканата од „армагедон“ – особено пред камерите.

Сепак, Џо Бајден искористи ексклузивно интервју за Си-Ен-Ен во вторникот за да испрати уште една претпазлива, но јасна порака до рускиот претседател Владимир Путин за катастрофалните последици од употребата на нуклеарно оружје во војната во Украина, пишува во својата анализа Си-Ен-Ен.

БАЈДЕН ИСПРАТИ НА ПУТИН СИЛНА ПОРАКА: Ако рускиот претседател употреби макар и едно нуклеарно оружје, може да завршиме во АРМАГЕДОН

Бајден е првиот американски претседател од 80-тите кој мораше да ги пресмета нуклеарните арсенали. Водителот Џејк Тапер го праша дали мисли дека Путин, кој предупреди дека е подготвен да ја искористи секоја опција во рускиот арсенал, може да активира едно од најгрозоморните оружја во светот како чин на очај во изгубената војна.

Бајден одговори: „Мислам дека не е така“.

Нова порака до Путин

Притоа, американскиот претседател, кој првпат ја раскажа темата на собирање средства во Њујорк минатата недела, јасно стави до знаење дека му испраќа јавна порака на Путин за опасностите од размислувањето дека употребата на тактичка нуклеарна бомба со ниска издашност би бил изолиран настан.

  • Тоа всушност му го кажувам на Путин. Тој не може неказнето да продолжи да зборува за употребата на тактичко нуклеарно оружје како да е тоа рационална работа – рече Бајден, пред да предупреди на опасните последици од таквиот потег.

Може да се случат грешки, може да се случат погрешни пресметки, никој не може да биде сигурен што ќе се случи и би можеле да завршиме во Армагедон“, изјави Бајден за Си-Ен-Ен, повторно нагласувајќи дека нуклеарната експлозија која би убила илјадници луѓе може да предизвика ситуацијата да излезе од контрола.

Бајден ги повторува стравувањата на некои стратези кои предупредуваат на ескалација што може да се случи доколку се користи нуклеарна бомба и предизвика одмазда на Западот – иако секој првичен одговор на САД сигурно нема да оди подалеку од конвенционалната воена акција.

Исто така, се чини дека Бајден се обидува да создаде наратив за одвраќање околу специфичната ситуација во Украина. Логиката на стратешките нуклеарни арсенали на САД и Русија со долг дострел е да се избегне нивна употреба бидејќи конфликтот би бил самоубиствен за двете страни. Таа равенка не постои во Украина бидејќи таа земја нема нуклеарен арсенал и тешко е да се заклучи дека претставува витален национален интерес што би го натерало Вашингтон да одговори на нуклеарното оружје на Путин.

Посочувајќи дека дури и тактичка алатка, која може да биде доволно мала за да уништи воздухопловна база или доволно голема за да го претвори градот во урнатини, може да доведе до нешто многу полошо, Бајден се чини дека речиси се обидува да создаде нов ланец на пресметки во Путин. умот.

Два важни моменти

Два моменти во интервјуто го истакнаа товарот што сега го носи еден човек кој каде и да оди го следи воен офицер со нуклеарни кодови на нацијата. Прво, водителот на CNN побара од американскиот претседател да открие што САД и НАТО нема да толерираат во Украина и што би направил Вашингтон доколку Путин бомбардира нуклеарна централа во Украина или активира тактичко нуклеарно оружје.

– Би било неодговорно да зборувам за тоа што би правеле или што не би направиле – рече Бајден.

Водителот потоа го праша претседателот дали Пентагон ги разработил сценаријата. Бајден трезвено одговори: – Пентагон не ни мораше да разработува, сценаријата веќе постојат.

Повеќето експерти и стратези проценуваат дека има многу причини зошто Путин нема да користи нуклеарно оружје – меѓу нив е можниот ризик од преминување на радиоактивни последици во Русија или фактот дека употребата на тактичко нуклеарно оружје всушност можеби не е разумна стратешка опција во војната.

Но, фактот дека тој се врати во ќош, заедно со недостатокот на свест, како што покажаа неговите немилосрдни напади врз украинските градови оваа недела, сугерира дека хуманитарен импулс веројатно нема да биде дел од неговите пресметки. Самиот Бајден во интервју рече дека верува дека Путин е „рационален“, но дека направил значителни погрешни проценки и дека неговите цели не биле рационални. Тоа ја остава отворена можноста за повеќе одлуки кои на Западот му изгледаат ирационални, но може да изгледаат разумни во извртената логика на Путин.

Затоа Бајден и експертите кои ја посветија својата кариера на спречување нуклеарна апокалипса, велат дека можноста Путин да посегне по нуклеарно оружје мора да се сфати сериозно, дури и ако шансите се мали и САД би можеле да го откријат веднаш штом се лансира руското оружје.

  • Тоа не е веројатен настан. Воопшто не е веројатно. Но, ова е настан со мала веројатност и со високи последици. Ако Путин употреби макар и едно нуклеарно оружје, тоа ќе не донесе во сосема нов свет. Нанесува огромна штета. Тоа ризикува ескалација и нуклеарна размена со Западот – изјави Џозеф Сиринционе, експерт за неширење на нуклеарното оружје.

Сиринционе објасни дека дури и ако заканите на Путин се само политичка закана дизајнирана да го заплаши Западот, опасноста не треба да се отфрли:

  • Тој има средства. Тој има доктрина што му овозможува да ги користи. И тој има мотив. Тој ја губи оваа војна. Тој мора да направи нешто за да се обиде да го сврти бранот на битката. Може да се сврти кон нуклеарно оружје – вели тој.

Иако некои критичари го критикуваа американскиот претседател за спомнување зборови како „армагедон“ и ја споредија неговата реторика со онаа на Путин, мотивите на двајцата лидери се многу различни. Рускиот лидер се фали со нуклеарно оружје за да го исплаши светот. Бајден јавно зборува за да се отстрани можноста за катастрофа, пишува CNN.

„Немам намера да се сретнам со него“

Една од причините зошто војната во Украина е толку опасна е тоа што, по речиси осум месеци, нема изгледи за каков било вистински дипломатски процес за нејзино смирување. Украинските сили, користејќи американски и сојузничките системи за оружје, постигнуваат извонреден напредок на бојното поле и се решени да одбијат неиспровоцирана инвазија што донесе масакр и широко распространето уништување. Путин вложи толку многу личен престиж и руска крв во војната што тешко може да си дозволи некаков исход што не може да го претстави како победа.

Во интервју за Тапер, Бајден сигнализираше дека не гледа вистинска причина да се сретне со Путин, иако и двајцата лидери се очекува да бидат на самитот на Г20 во Индонезија во ноември. Но, тој ја остави вратата отворена за рускиот лидер, велејќи дека ќе седне со Путин доколку сака да разговара за судбината на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Гринер, која во август беше осудена на девет години затвор откако се изјасни за виновен за трговија со дрога.

САД велат дека Гринер и уште еден Американец, поранешниот американски маринец Пол Вилан, биле незаконски приведени. Вашингтон понуди да го замени затворениот руски дилер на оружје Виктор Бут за двајца Американци.

– Гледате, немам намера да се сретнам со него, но ако тој дојде на Г20 и каже дека сака да разговара за ослободувањето на Гринер, јас сепак би се сретнал со него – рече Бајден.

Американскиот претседател го постави прашањето и дали воопшто има за што да се разговара:

– Се однесуваше брутално, мислам дека изврши воени злосторства, така што не гледам причина да се сретнам со него – рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.