БИБЛ: Куманово обезбеди пласман на Ф4

Кошаркарите на Куманово, во својата дебитантска сезона во Балканската кошаркарска лига (БИБЛ) изборија пласман на завршниот турнир.Кумановци во претпоследното коло во Топ 6 фазата, на домашен терен го совладаа црногорскиот преставник Теодо од Тиват со 96:90 (19:14, 28:22, 29:22, 20:32).Куманово до победата го предводеа Ли со 24 поени, 12 скокови и пет украдени топки, Луковиќ со 18 поени и 12 скокови, Костовски со 18 поени и шест асистенции, Јанески со 14 поени и седум асистенции, односно Димчевски со 10 поени.Завршниот турнир во БИБЛ лигата ќе се одигра од 19. до 21.април, а домаќинот ќе биде дополнително одреден.  Покрај Куманово место меѓу најдобрите четири екипи обезбедија Галил Гилбоа и Левски.
МакфаксКошаркарите на Куманово, во својата дебитантска сезона во Балканската кошаркарска лига (БИБЛ) изборија пласман на завр

Пронајдете не на следниве мрежи: