Близначки, чиј татко ги продал како бебиња, по 19 години се заедно со помош на ТикТок

Можеби исто толку шокантно, необичната приказна за нивната разделба вклучува дури и синџир на посвојувања преку црниот пазар.

Во ноември 2021 година, на Ана Сартанија, 21-годишна жителка на Грузија, пријател ѝ испратил видео на TikTok на кое се гледа русокоса девојка која неверојатно личи на неа, објави италијанскиот весник La Repubblica.

Пријател ја прашал зошто си ја обоила косата во сина боја – во тој момент изненадената девојка истакнала дека тоа не е таа. Надевајќи се дека ќе добие некои информации за нејзиниот мистериозен двојник, Сартанија објавила видео во група на Фејсбук со надеж дека некој ќе ја препознае.

Секако, на нејзините молитви било одговорено откако пријател на мистериозната девојка, близнак подоцна идентификуван како Тако Квитија, ја забележал објавата и ѝ ги испратил на Сартанија нејзините контакт информации. Тие стапиле во контакт преку телефон и ја дознале вистината.

Отуѓените сестри повторно се сретнале пред две години на мостот Руставели во грузискиот главен град Тбилиси. „Секое човечко суштество има свој мирис“, рече Сартанија додека размислувала за нивното повторно обединување.

“Кога ја прегрнав, почувствував блискост. Тогаш гослушнав гласот, како веќе да знаев каков глас има”, опишала таа. Повторното обединување го означило крајот на бизарната сага која започнала 19 години порано, на 20 јуни 2002 година, кога нивната родена мајка, Аза Шони, родила близнаци во малото село Кирцки.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.