БОСАНСКИ ИЗМАМНИЦИ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Маж и жена собрале половина милион евра за лекување, прочитајте на што ги трошеле

Собраните средства ги трошеле на различни потрошувачки пазари во БиХ, специјализирани продавници за техничка стока, обувки, облека, бензински пумпи, платени давачки за онлајн видео игри, поправка на возила…

БОСАНСКИ ИЗМАМНИЦИ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Маж и жена собрале половина милион евра за лекување, прочитајте на што ги трошеле

Кантоналниот суд во Зеница го потврди обвинението против Зехра Алајмовиќ (35) и нејзиниот сопруг Мустафа Алајмовиќ (38), со кои се товарат за измама и перење пари.

Овој брачен пар е обвинет дека за шест години собрал повеќе од еден милион КМ (повеќе од 510.000 евра) за лекување на Зехра, благодарение на повиците за помош преку социјалните мрежи, но речиси сите пари ги потрошиле за купување облека и обувки, на видео игри, поправка на возила итн.

Сопружниците Алајмовиќ, судејќи според обвинението, успешно го спроведоа својот „потфат“ од 1 јануари 2015 година до 14 декември 2021 година во Бреза, повикувајќи ги граѓаните преку Фејсбук профилот „Кој нема, нека земе, халал е“ , а преку други канали.поединечно да уплаќаат пари на нивните сметки на име хуманитарна помош и донации пред се за лекување на Зехра Алајмовиќ.

Се собираа и пари за стипендии, милостина, курбан и сл. Реално, собраните средства ги трошеле за други намени, со трошење поголеми суми за приватни цели со подигање пари од банкомати, плаќање со картички на различни пазари за широка потрошувачка во БиХ, потоа во специјализирани продавници за техничка стока, обувки, облека, бензински пумпи, хонорари за онлајн видео игри, поправка на нивното возило, како и други трошоци, наместо лекување на Алајмовиќ Зехра, за што првенствено барале парична помош – се наведува во обвинението.

Покрај горенаведеното, се додава, во некои случаи собирале пари за помош на други луѓе и за други хуманитарни цели или за кои нема конкретна причина. Тие беа обвинети и дека користеле туѓи сметки, преку кои собирале пари, откако им биле блокирани банкарските сметки.

„Мустафа Алајмовиќ, откако му била блокирана сметката, се договорил со Б.М. и неговата сопруга Б.С. да му ги дадат нему и неговата сопруга Зехра банкарските картички и ПИН броевите од нивните сметки, со образложение дека им се потребни за парите од сметката на Пејпал по уплатата е направен, е префрлен на нивните сметки и заради конечно повлекување за лекување на Зехра“, се наведува во обвинението.

На овој начин, од 01.01.2015 до 31.07.2021 година, брачната двојка Алајмовиќ незаконски проневерила КМ 948.284, како што се обвинети.

„Тие потрошиле 6.383,05 КМ (околу 3.140 евра) за лекување на Зехра Алајмовиќ во странство во Хрватска, додека остатокот од парите (941.900,86 КМ) ги присвоиле и ги искористиле за своја корист“, се вели во соопштението. тоа го потврди „Независне новине“.

Покрај наведеното, Зехра Алајмовиќ беше обвинета и за даночно затајување, бидејќи, како што ја обвинуваат, цели две години не плаќала данок на доход, ниту дала податоци за нејзиниот приход, кој во 2019 и 2020 година заедно надминале половина. милион КМ.

Таа е обвинета дека одбегнала да плати данок на доход од 54.412 КМ, а оваа сума, според предлогот во обвинението, треба да се плати на општина Бреза.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.