БРЗ РУЧЕК ИЛИ ВЕЧЕРА ЗА ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО: Новата верзија на салатата со пилешко е одлична идеја за вас!

Салатите се секогаш убави рецепти, може да се сервираат на неколку начини и да се чуваат во фрижидер неколку дена!
Ако сакате брз оброк од салата, ова е одличен предлог, потребни ви се само неколку состојки!
Ви предлагаме основен рецепт за пилешка салата, а доколку сакате, можете да додадете состојки по ваш вкус, како што се миризливи билки (тарагон, зачин), парчиња тост леб, коцки сланина…


Состојки:
Пилешки гради (околу 400 грама за две лица)
Мајонез
Сенф
Грст црвено грозје
Лимон
Три млади кромидчиња
Сецкани бадеми
Сол, бибер
Подготовка:
Исечете го пилешкото на коцки и пржете го. Исечете го грозјето на половина, исечете го кромидот на парчиња. Измешајте го грозјето, кромидот и месото, а потоа додадете мајонез и сенф до саканата густина. Зачинете со сол и бибер и посипете го со сецкани бадеми.
Оваа салата се служи ладна, а можете да ја користите и како полнење за сендвичи од ‘ржан леб.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.