Бухтли со урда

Состојки
За тесто
520 гр брашно
10 гр сув квасец
350 мл млако млеко
80 мл масло
2 лажички шеќер
1 лажичка сол
За полнење
200 гр урда
1 јајце
За валкање
2-3 лажици маџун
4-5 лажици вода
100 гр сусам

Бухтли кои потсетуваат на турско пециво….Особено меки и вкусни.
Подготовка
1.Се замесува тесто со сите состојки и се остава да стаса, да се дуплира.
2. За фил урдата ја соединуваме со јајцето. Маџунот го раствораме во вода и во еден сад го ставаме сусамот. Тавата бр 26 ја премачкуваме со масло.
3. Откако ќе стаса тестото се размесува и се рассукува со дебелина од 1 до 1,5 см. 4. Се вадат кругови на кои се става од филот, се затвораат во топка, внимателно ги собираме од страните на едно место и тестото го прилепуваме едно до друго за да не ни се отвораат. Страната каде е спојувано ќе биде одоздола во тавата.
5. Секое топче го макаме во растворениот маџун па во сусам и го редиме во тавчето.
6. Стасува додека ја загреваме рерната на 180 степени, а печеме до поцрвенување на бухтлите.
Забелешка
Ако имате Делимано тава не треба со ништо да ја премачкувате, не се лепи тестото во неа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.