Контроверзната тенисерка овојпат претера: И се закани на судијката пред целиот свет

Контроверзната летонска тенисерка Јелена Остапенко е елиминирана во четвртфиналето на ВТА турнирот во Бризбејн од Викторија Азаренка од Белорусија со резултат 2:1 (6:3, 3:6, 7:5), а мечот го одбележа таа кавга со судијката Џулија Кјендли.Во третиот сет, откако противничката поведе со 5:4, дванаесеттата тенисерка на светот реши да ја нападне норвешката судијка и јавно да и се закани пред целиот свет.

Остапенко тврдеше дека топката се одбила дури три пати на половината од теренот на Азаренка пред Белорусинот да удри.

“Ти си слепа! Невозможно е да се игра со тебе, многу грешиш! Три пати отскокна!”, изјави Остапенко, а по тие навреди почна да и се заканува на Кјендли.

“Никогаш повеќе нема да бидеш на мојот натпревар! Никогаш повеќе нема да бидеш на мојот натпревар! Не те сакам на моите натпревари, ти ги уништуваш! Никогаш нема да ти го заборавам финалето во Линц”, се закани.

Остапенко ја потсети норвешката судијка на мечот од 2019 година, во кој загуби од Американката Коко Гауф со 6:3, 1:6, 6:2, кога во неколку наврати жестоко протестираше за одлуките на Кјендлија.

Инаку, Остапенко е позната по бројните расправии со судиите и публиката, најчесто кога греши.

Така беше и сега, бидејќи еден од забавените удари покажа дека Азаренка ја удри топката навреме, а поенот и беше чист како солза.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.