ВИДЕО | Опасни поплави ѝ се закануваат на кинеската провинција, над 127 милиони луѓе се евакуирани

Големи реки, канали и езера во кинеската провинција Гуангдонг се соочуваат со опасни поплави, поради што владата денеска одобри акционен план за итни случаи за заштита на повеќе од 127 милиони луѓе.
Strong convection moment in Qingyuan, Guangdong! pic.twitter.com/eChxkQb8sW— Jim yang (@yangyubin1998) April 20, 2024
Нарекувајќи ја ситуацијата „мрачна“, локалните метеоролошки власти рекоа дека делови од реките и притоките во речните сливови Ксиџијанг и Пејџијанг го достигнуваат највисокото ниво на водата, што се случува само еднаш на секои 50 години, според државната телевизија CCTV во неделата.Итно предупредувањеОгромни поплави се очекуваат во басенот Пејџијанг, објави CCTV, повикувајќи се на кинеското Министерство за водни ресурси, кое издаде итно предупредување.Официјални лица во провинцијата Гуангдонг ги повикаа локалните власти да започнат со планирање вонредни состојби за да се избегне природната катастрофа и да се дистрибуираат средства и материјали за да се обезбеди храна, облека, вода и засолниште за погодените луѓе
On April 20th, Shaoguan, Guangdong, was hit by flooding, causing widespread water and power outages, and significant flooding throughout the city. pic.twitter.com/nXpoHGkbZP— chen Z (@cz8921469_z) April 21, 2024

Пронајдете не на следниве мрежи: