ВИДЕО | Човек преживеал четири дена закопан во земја: Спасен од чиста случајност

Во Молдавија жив е закопан 62-годишен маж, кој полицијата по само четири дена случајно го пронашла при истрага на друг случај.Ужасот излезе на виделина дури откако полициските службеници ја испитаа смртта на 74-годишна жена која во понеделникот (13 мај) ја пронашол роднина во нејзиниот дом.На местото на настанот биле повикани форензичари кои утврдиле дека таа починала од повеќе убоди. Подоцна истиот ден, 18-годишен млад човек бил уапсен во неговиот дом во истото село Устија, северозападно од Молдавија, во пијана состојба.На сослушувањето, младиот човек наводно давал збунувачки и неконзистентни изјави, а кога полицијата го пребарала неговиот дом слушнале повици за помош кои доаѓаат од близина.Кога полицајците се приближиле до бучавата, набрзо сфатиле дека доаѓа од близина, а кога почнале да копаат, го откриле влезот во импровизираниот подрум.
🔴 Moldova’da diri diri toprağa gömülen 62 yaşındaki bir adam dört gün sonra canlı bulundu. pic.twitter.com/RcpQTTEMhs— Conflict (@ConflictTR) May 18, 2024
Полициската снимка од спасувањето покажува како мажот е извлечен од земја. Бил при свест и имал рана на вратот. Подоцна во полиција изјавил дека тој и тинејџерот пиеле заедно кога почнале да се расправаат, при што момчето го повредило, го заклучило во подрумот и го покрило влезот со земја.Полицајците веруваат дека младиот маж, наводно, ја убил старицата во неделата (12 мај) навечер или во раните утрински часови во понеделникот.Нему му е одреден притвор додека полицијата и обвинителството ја продолжуваат истрагата против него за убиство и обид за убиство, а доколку биде прогласен за виновен му се заканува доживотна казна затвор. Спасениот маж е на болничко лекување.

Пронајдете не на следниве мрежи: