Викенд со поројни врнежи и грмежи

Облачно време со врнежи од дожд и вретер од јужен правец нè очекува од утре и за време на викендот. Меторолозите најавуваат пообилни врнежи во сабота над 20 л/м2, кога ќе има и услови за локална нестабилност со пороен дожд и грмежи.
Оттаму најавуваат дека утре кон крајот на денот и во сабота ќе дува умерен, а на места повремено и силен ветер од јужен правец.
Минималната температура утре ќе се движи од минус пет до еден степен, во сабота од три до девет, во недела од три до седум и во понеделник од минус два до пет степени.
Максималната температура утре ќе се движи од шест до 17 степени, во сабота од 11 до 17, во недела од девет до 17 и во понеделник од 10 до 18 степени.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.