Викторија (17) заминала во ноќен клуб и никогаш не се вратила! Нејзиното голо тело пронајдено во ендек: ммПретходната ноќ се навестуваше зло!” (фото)

Полицијата го обвини Стив Рајт за киднапирање и убиство на Викторија Хол (17), која исчезна на враќање дома од ноќен клуб во Феликстоу во 1999 година.Полицијата во Сафолк соопшти дека 66-годишниот маж од Лондон Роуд, Ипсвич, бил обвинет и за обид за киднапирање на 22-годишна девојка претходната вечер. Полицијата соопшти дека девојката пријавила дека и’ пришол и ја следел маж помеѓу 3 часот наутро и 4 часот наутро на 18 септември 1999 година во близина на Феликстоу.Голото тело на Викторија го пронашол шетач на кучиња пет дена откако последен пат била видена жива во раните утрински часови на 19 септември во ров на околу 30 километри.Полицијата во Сафолк повторно ја отвори истрагата во 2019 година, откако доби нови информации од сведоци. Во средата попладне беше објавено дека Рајт е обвинет за убиството на Викторија.Ноќта на исчезнувањетоВикторија го напуштила својот дом вечерта на 18 септември и отишла на ноќно излегување со пријателка во ноќниот клуб Бендбокс во Феликстоу.Девојките го напуштиле клубот околу 1 часот следното утро и се разделиле околу 2.20 часот, на неколку метри од куќата на Викторија. Тоа беше последен пат кога беше видена жива.Родителите на Викторија утрото се разбудиле и откриле дека нивната ќерка не се вратила дома, по што е започната потрага.Нејзиното тело е пронајдено пет дена подоцна во Критинг Свети Петар, на околу 30 километри од местото каде што последен пат била видена.Френк Фергусон, главен обвинител за источноисточното англиско обвинителство, рече:„Крунското обвинителство ја овласти полицијата во Сафолк да го обвини Стив Рајт (66) за киднапирање и убиство на Викторија Хол и обид за киднапирање на друга жена во септември 1999 година. Ги потсетуваме сите загрижени дека кривичната постапка против обвинетиот е активна и тој е има право на правично судење. Исклучително е важно никакво известување, коментирање или споделување на информации на интернет што би можело на кој било начин да им наштети на овие постапки.На Рајт му е одреден притвор и треба да се појави во Судот на Ипсвич на 3 јуни.

Пронајдете не на следниве мрежи: