ВИСТИНА ЗА УКРАИНСКАТА ВАЛКАНА БОМБА ИЛИ СЕ Е МЕДИУМСКИ СПИН? Што се крие во разговорот на Шојгу и Остин? Две клучни теми се сугерираат!

Во неделата попладне руските медиуми ја објавија веста дека Сергеј Шојгу, министерот за одбрана на Руската Федерација, прво разговарал со својот британски колега Бен Валас, со министерот за одбрана на САД Лојд Остин и со неговиот турски колега, кои ги информирал дека Киев се подготвува да искористи валкана нуклеарна бомба.

Што е валкана атомска бомба?

„Дефиницијата за валкана атомска бомба е дека атомската бомба во основа е детонирана од земја, таа е со мала моќност и домашна. Кога реков од земја, нуклеарното оружје обично паѓа на земја, а валканата бомба се наоѓа во возило, кое детонира и предизвикува експлозија.
ВИСТИНА E УКРАИНСКАТА ВАЛКАНА БОМБА ИЛИ МЕДИУМСКИ СПИН? Што се крие во разговорот на Шојгу и Остин? Две клучни теми се сугерираат!

Светските медиуми веднаш подигнаа и набрзо стана тема број еден. Русија не отстапува од своите тврдења, споредувајќи ги властите во Киев со лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен, кој се закани дека ќе употреби валкана нуклеарна бомба, а таа приказна висеше како Дамаклов меч над Запад речиси до смртта на Бин Ладен.

„Употребата на „валкана“ бомба ќе доведе до радијациона контаминација на десетици илјади луѓе и „уништување“ на животот на таа територија до 50 години“, изјави неименуван функционер на Rosenergoatom.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја недовербата на Западот кон информациите објавени од Русија дека „Киев планира валкана нуклеарна бомба“, го рече следново:

„Заканата е очигледна, на нив зависи дали ќе веруваат или не“, додаде Песков.

Дали Украина има валкана нуклеарна бомба и е блиску до правење, секако е едно од прашањата. За тоа дали е медиумски спин и што се крие зад него зборуваше воениот коментатор Бошко Јовановиќ.

„Дефиницијата за валкана атомска бомба е дека атомската бомба во основа е детонирана од земја, таа е со мала моќност и домашна. Кога реков од земја, нуклеарното оружје обично паѓа на земја, а валканата бомба се наоѓа во возило, кое детонира и предизвикува експлозија.

Украина нема причина да користи валкана атомска бомба бидејќи всушност ја таргетира само нуклеарната централа Запорожје за да ги избрка Русите од таму. Инаку не го прават тоа за да предизвикаат детонација. Зашто ако од таму дува ветер, по детонациите може да го покрие цел Днепропетровск, да стигне до Киев и да нанесе голема штета на самиот Киев.

Истото со валканото нуклеарно оружје, но валканото нуклеарно оружје е одличен медиумски спин за прикривање на вистинските разговори помеѓу Сергеј Шојгу и Лојд Остин. Една од темите на разговорот би била дека американскиот систем ХИМАРС не се користи против регионот на Белгород, бидејќи Американците ветија дека нема да ја таргетира територијата на Руската Федерација, туку само руската армија на територијата на Украина.

Друга можна тема е колку долго ќе трае Европската унија. колку време ќе биде потребно за да се распадне ЕУ. Никому не му треба. тоа не е интересно ниту за Русија, ниту за Америка, а всушност и нема никаква перспектива, затоа е можен предмет на разговор.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.