Вкусно: Чоколаден сладолед

Состојки:
5 жолчки од јајца
8 лажици шеќер
1 лажица густин
1 пакетче ванилин шеќер
600 мл млеко
200 грама чоколада за готвење
250 мл слатка павлака


Подготовка:
Со миксер изматете ги жолчките, густинот и 150 мл млеко. Остатокот од млекото ставете го да се вари, заедно со шеќерот и ванилата. Откако млекото ќе зоврие, додадете ја смесата со жолчките со постојано мешање, па варете со постојано мешање, се додека смесата не ја добие потребната густина.
Откако смесата ќе ја добие потребната густина, тргнете од оган, па додадете ја чоколадата и мешајте се додека не се растопи. Кога сместа малку ќе се излади додадете ја и слатката павлака, па се добро измешајте.
Сладоледот ставете го во сад со капак за да одстои во ладилник и добро да се излади. Готовиот сладолед е послужен во посебен сад.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.