ВОЕНИОТ БУЏЕТ НА САД ЗА 2023 ГОДИНА ЌЕ БИДЕ 858 МИЛИЈАРДИ долари: Рекордна сума за зајакнување на војската за стратешка доминација

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го усвои Законот за овластување за национална одбрана, со кој се создаваат услови буџетот за одбрана следната година да достигне рекордни 858 милијарди долари, што е за 45 милијарди повеќе од предложеното од американскиот претседател Џозеф Бајден.

Претставничкиот дом го усвои законот со 350 членови „за“ и 80 „против“, што далеку го надмина двотретинското мнозинство потребно за да се испрати законот на гласање во Сенатот.

ВОЕНИОТ БУЏЕТ НА САД ЗА 2023 ГОДИНА ЌЕ БИДЕ 858 МИЛИЈАРДИ долари: Рекордна сума за зајакнување на војската за стратешка доминација

Буџетот вклучува и зголемување на платите на војниците за 4,6 отсто, набавка на оружје, бродови и авиони, како и поддршка за Тајван и Украина. Законот содржи и одредба за укинување на задолжителната вакцинација против Ковид-19 за припадниците на вооружените сили, што беше побарано од многу републикански конгресмени.

Значајни делови од оваа сума ќе бидат наменети за создавање на ново и модификација на постојното оружје што му е потребно на Вашингтон, вклучително и за стратешка конфронтација со двата глобални ривали – Пекинг и Москва. Зголемена е и помошта за Украина.

Веќе следната недела се очекува документот да биде разгледан во Сенатот, каде експертите едногласно предвидуваат брзо одобрување за него – законодавците секако ќе сакаат да го усвојат законот пред почетокот на божиќните и новогодишните празници.

После тоа, документот ќе го потпише претседателот Џо Бајден (патем, неговото барање за финансирање на Пентагон беше поскромно за 45 милијарди долари). Во споредба со минатогодишниот буџет, трошоците за одбраната ќе се зголемат за околу 10% (сепак, приспособена за невидената инфлација во САД, реалниот пораст на трошоците ќе биде многу помал – околу 2-3%).

Како што забележува политикологот, американистот Малек Дудаков, клучната насока е зајакнувањето на морнарицата – во рамките на очигледната пацифичка трка во вооружување со Кина. За изградба на 11 нови бродови и подморници ќе бидат потрошени 33 милијарди долари.

Се очекува дека ќе се потрошат значителни средства за развој на хиперсонично оружје – за да се намали јазот во оваа област со Русија и Кина, рече специјалистот во интервју за Известија. Исто така, ќе бидат купени 55 нови ловци Ф-35 и ќе се забрза работата на создавањето на перспективниот стратешки бомбардер Б-21.

„Кинеското“ катче може да се следи во друга расходна ставка – воената помош за Тајван: според проектот, Тајпеј во следните неколку години треба да добие 12 милијарди долари. Истовремено се планирани 6 милијарди долари за воено одвраќање на Русија во Европа.

Од оваа сума, 800 милиони долари директно ќе и бидат доделени на Украина во контекст на продолжувањето на специјалната воена операција на Москва. Повеќе од 2,7 милијарди долари треба да се потрошат за поддршка на производството на муниција за американските арсенали, кои се сериозно исцрпени во однос на испораките во Киев.

Сепак, главната воена помош за Украина нема да се финансира од буџетот на Пентагон, туку како дел од посебни транши – тие треба да се договорат пред Нова година, а нивната вкупна сума може да достигне 38 милијарди долари.

Важно е да се напомене дека републиканците во опозицијата досега не успеаја да постигнат барем воведување построги контролни мерки за тоа како и за што точно се трошат средствата што Вашингтон ги префрла на режимот Зеленски.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.