ВОЈНИКОТ КОЈ ГО СНИМИ МИСТЕРИОЗНИОТ ПРЕДМЕТ НАД УКРАИНА: Не е руски! Долг е 400 m и ПОТОПОЛ ОД СЕ што сум видел досега (ВИДЕО)

Предмет во форма на диск, повисок од Емпајер Стејт Билдинг, е виден минатиот петок на небото на воено разурнатиот Доњецк, како лебди километар и пол над земјата!Украински оператор со беспилотни летала претпазливо управувал со својот инфрацрвен квадрокоптер во извидувачка мисија, борејќи се со силни ветрови, кога одеднаш забележал рамно НЛО долго речиси 400 метри како мирува.Вадим, кој е припадник на 406-от баталјон на украинската армија, од воената зона за Дејли Меил изјавил дека вакво нешто досега не виделе.– Отпрвин мислев дека е нешто ново измислено од Русите, но потоа сфатив дека можеби е НЛО. Леталото беше пожешко од кој било друг предмет. Бевме многу изненадени – вели Вадим преку преведувач.Вадим додаде дека не се исплашил бидејќи војниците научиле да ги потиснуваат тие емоции среде нивните напори да ја одбранат Украина од сега веќе двегодишната инвазија на Русија.– Се плашевме на 24 февруари 2022 година, а после тоа веќе не се плашиме од ништо – вели операторот на дронови.Вадим тврди дека авионот со кој управувал патувал „неколку километри“ за време на извидничка мисија пред да го забележи НЛО:– Погледнав десно и видов непознат предмет. Решивме по 30 секунди да го снимиме. На снимката се слушаат сите емоции кои ги имавме во тој момент…Додека Вадим и неговите возбудени колеги од 406-тиот баталјон се обидувале да разберат што гледаат, кон нив биле фрлени голем број пцовки.– Што по ѓаволите е тоа? Зошто не мрда – прашува еден војник.– Тоа е НЛО – додаде друг.Вадим тврди дека екстремното време не може да помогне да се објасни необичната глетка.– Дуваше многу силен ветер. Сепак, НЛО само остана на истото место. Небото беше ведро, без облаци, ништо. Многу често користам инфрацрвен филтер и врз основа на искуство можам да разликувам колку треба да биде светол објектот во зависност од температурата – наведува Вадим и додава дека претпоставува дека мистериозниот објект е „многу топол“ и за 20 до 30 степени Целзиусови потопол од другите предмети.Вадим процени дека НЛО е долго околу 400 метри и високо околу 100 метри.Непознат авион или моментално необјаснет феномен е снимен на 23 февруари 2024 година од камерата на комерцијалниот дрон за термички слики DJI Mavic 3T. НЛО-то, кое било забележано околу 21 часот по локално време, било оддалечено приближно 60 километри од војниците.
Ukrainian military spotted a UFO over the war zone – Daily MailA spokesman for DJI, which manufactures the Mavic drones, said he could not explain what exactly the AFU fighters had captured. He admitted that there was a technical glitch during the recording as an error message… pic.twitter.com/hJNbN6WwVR— NEXTA (@nexta_tv) February 28, 2024
Вадим побара неговото презиме и другите клучни детали од состанокот да не бидат објавени поради оперативна безбедност поради напорите на Вооружените сили на Украина да ја одбијат руската инвазија.Тој наведува дека лично летал со беспилотното летало Mavic 3T на неговата единица веројатно повеќе од 10.000 пати.– Сме виделе различни работи, меѓутоа, вакво нешто досега не сме виделе – рекол Вадим.Едно потенцијално објаснување за НЛО беше добро познатиот феномен на оптичка илузија наречена Фата Моргана, односно атмосферската фатаморгана слична на огледало создадена од температурната инверзија на топлиот воздух во горниот дел од атмосферата.Вадим е категоричен дека она што го видел е реално:– Тоа не беше фатаморгана бидејќи не можете да видите фатаморгана во термичка визија. Можете да го видите само со голо око.Тој продолжи да објасни дека предметот не се бранувал и не треперел или на друг начин не ја променил својата форма што би било знак за привидение на Фата Моргана.– Објектот бил во стабилна форма. Тој не се мрдна. На друга позиција имавме уште еден дрон и го поставивме за околу три минути, но тие не го видоа објектот во тој момент. Кога подоцна се вративме на истата позиција, немаше ништо – рече Вадим и нагласи дека системите Mavic 3T нормално функционирале во моментот на средбата.Црвената лента видлива на горниот лев агол на екранот на дронот укажува на „предупредување“ или „грешка“ и се однесува на навигацијата со GPS на дронот, рече тој.– Предупредување е дека летавме без сателит со 100 проценти рачни контроли бидејќи Русија прави се што може за да им ја ускрати можноста на Украинците да прелетаат и да ги разберат нивните планови – рече војникот.Вадим истакна дека слични проблеми го спречиле да ја зачува термичката слика на НЛО директно на дронот Mavic.– Ги отстрануваме мемориските картички од дронови кога летаме над непријателски територии. Доколку го изгубиме дронот поради електронските контрамерки на непријателот, дронот би можел да го земе и да види што има на картичката – рече Вадим.

Пронајдете не на следниве мрежи: