ГОЛЕМА ЛУЗНА НА ГРБОТ НА ПРИНЕЗАТА ЈА ЗАСЕНИ КРАЛСКАТА СВАДБА: Намерно сакала да ја покаже, а еве која и била целта (ФОТО)

Внуката на покојната кралица Елизабета Втора, принцезата Евгениј , се омажи за Џек Бруксбанк во октомври 2018 година , а кралската венчавка се следеше ширум светот.Детал кој особено се истакна во тоа време беше големата лузна на грбот на принцезата , која таа ја откри во венчаница со отворен грб. Венчаницата ја дизајнирале Питер Пилото и Кристофер Де Вос по нејзина желба, а по венчавката Еугенија за People објаснила зошто решила да ја покаже лузната.„Отсекогаш сакав венчаница со отворен грб, делумно затоа што можев да ја покажам својата лузна, и верувам дека лузните раскажуваат приказна за нечие минато и иднина, а тоа е начин да се скршат табуата“, објасни Еугенија, која на само 12 години стари поради сколиоза на операција за исправување на ‘рбетот. Потоа ѝ биле ставени титаниумски шипки по ‘рбетот , а таа го поканила на свадбата докторот кој ја оперирал.
„За мене, тоа е начин на комуникација со луѓе кои минуваат низ слични ситуации со сколиоза или имаат свои лузни со кои се обидуваат да се справат. Почнав да добивам многу писма од луѓе кои беа среќни што ја покажав мојата лузна. , луѓе со сколиоза и писма од девојки кои минуваат низ истото, а јас бев навистина трогната од поддршката на сите“, изјавила принцезата по венчавката. View this post on Instagram A post shared by Princess Eugenie (@princesseugenie)Истата година кога се омажи, принцезата ги објави и своите рендгенски снимки на својот официјален профил на Инстаграм за да ја подигне свеста за сколиозата.Таа за прв пат проговори за операцијата 16 години по неа, велејќи дека тоа било застрашувачко искуство за 12-годишно девојче.
„Операцијата траеше осум часа, а потоа поминав три дена на интензивна нега, шест недели во болница и шест дена во инвалидска количка, но потоа одев“, рече таа, а нејзината приказна беше објавена на веб-страницата на Кралската национална ортопедска болница.Инаку, Евгенија е ќерка на озлогласениот принц Ендрју и Сара Фергусон, кои се развеле кога имала само шест години, а има и постара сестра Беатрис.

Пронајдете не на следниве мрежи: