Грција: Потона брод со мигранти, 12 лица загинати

Најмалку 12 мигранти се удавиле кога бродот во кој се наоѓале потонал во близина на грчкиот остров Пакси.
Грција: Потона брод со мигранти, 12 лица загинати
Во спасувачката акција биле спасени 21 лице.


Три хеликоптери и шест чамци ја пребаруваат областа југозападно од Паксос, трагајќи за исчезнатите мигранти, соопшти грчката крајбрежна стража.
На бродот, од кој е испратен повик за помош, се наоѓале околу 50 луѓе.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.