Далиќ: Ова е победа за хрватскиот народ

Хрватскиот селектор Златко Далиќ после новиот историски успех со трето полуфинале во историјата после тие во 1998 (бронза) и 2018 година (сребро) посочи дека победата против најтрофејната нација Бразил вечерва во четвртфиналето е победа за хрватскиот народ.

Хрватска е непобедлива во пенал-рулет, па ја продолжи серијата започната уште во Русија со триумфите против Данска и Русија, а продолжена сега против Јапонија и Бразил. Хрватска има само еден пораз на Светските првенства во 12 меча и тоа финалниот со Франција пред четири ипол години.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.