Дали знаете зошто кафулињата обично ви служат чаша вода со вашето кафе?

Иако „случајното пиење кафе“ се појавило во 16 век, што Турците и Грците веднаш го прифатиле, во Западна Европа овој ритуал настанал многу подоцна, на крајот на 19 век. Она што е интересно е дека чашата вода што доаѓа со кафето не била наменета да се пие.

Во тоа време, многу дами се пожалиле дека имаат потешкотии со лажицата што се користи за мешање шеќер и кафе . Не им се допаднало тоа што ја валкаат лажицата со пена, а потоа мораат да ја стават на работ од послужавникот. Во тоа време, многумина овој потег го сметаа за некултурен и нималку елегантен, па рестораните воведоа чаша вода што доаѓа со кафе.

Нејзината цел беше гостите да можат да ја измијат валканата лажица и дури потоа да ја спуштат на послужавник. Отпрвин се користела чаша вода за отстранување на валкана лажица, но овој ритуал го променил своето значење од 1873 година, кога биле воведени првите градски системи за вода, од планински извори. Тогаш кафулињата сакале да покажат дека пијалоците ги подготвуваат со кристално чиста изворска вода.

Денес, пиењето чаша вода со кафето се смета за добри манири. Многу барови и ресторани во светот го прифатија, но факт е дека има места каде што нема да ја добиете без барање.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.