Дали Украинците со дронови ја нападнаа базата на стратешките бомбардери во Енгелс? Силна детонација ГИ ВОЗНЕМИРИ СИТЕ (ВИДЕО)

Некои украински медиуми утринава, повикувајќи се на социјалните мрежи, објавија дека аеродромот во Англија во Саратовската област бил нападнат со дрон и дека во таа прилика биле оштетени два руски стратешки бомбардери Тупољев-95.

На социјалните мрежи се шири видео од надзорните камери на кое се гледа огромен блиц поради детонацијата.

Дали Украинците со дронови ја нападнаа базата на стратешките бомбардери во Енгелс? Силна детонација ГИ ВОЗНЕМИРИ СИТЕ (ВИДЕО)

Локалните жители велат дека слушнале удар и сирена, а постои сомневање дека нападот го извршиле украинските сили.

Дали Украинците со дронови ја нападнаа базата на стратешките бомбардери во Енгелс? Силна детонација ГИ ВОЗНЕМИРИ СИТЕ (ВИДЕО)

Во оваа прилика говореше и гувернерот на Саратовската област Роман Бусаргин.

Според гувернерот, немало вонредни ситуации во населените места на Енгелс.

„Нема причина за загриженост. Ниту една цивилна инфраструктура не е оштетена“, нагласи Роман Бусаргин, пренесува Вести.ру.

Дали Украинците со дронови ја нападнаа базата на стратешките бомбардери во Енгелс? Силна детонација ГИ ВОЗНЕМИРИ СИТЕ (ВИДЕО)

Во исто време, тој истакна дека агенциите за спроведување на законот во моментов ги проверуваат податоците за инцидентите во воените објекти.

Причината за двете експлозии не е потврдена, пишува Гардијан.

Сепак, База, руски медиум со извори во безбедносните служби, објави дека рускиот аеродром во Енгелс бил нападнат од залутана муниција, чија цел била пистата на аеродромот. Астра, друг независен руски медиум, тврди дека во експлозијата биле оштетени два нуклеарни бомбардери Ту-95. Ниту еден не даде извор за нивната информација.

Кремљ објави дека Владимир Путин бил информиран за инцидентите. Локалните власти во регионот Саратов соопштија дека безбедносните служби ги истражуваат извештаите за експлозија во воздухопловната база Енгелс.

Извештаите од украинскиот мониторинг од минатата недела сугерираат дека Русија испорачувала крстосувачки ракети до воздухопловната база Енгелс и преместувала авиони во воздухопловната база Рјазан како подготовка за нов напад врз Украина.

Да потсетиме, три лица загинаа, а шест се повредени денеска во страшната експлозија на резервоар со гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан, соопшти претставник на итната помош.

Не е познато дека Украина располага со муниција што би ѝ овозможила да нападне стотици километри подалеку од линијата на фронтот на конфликтот, иако има извештаи дека таквите беспилотни летала се во развој.

Имено, базата Енглес е седиште на руската стратешка авијација, каде се наоѓаат бомбардери, 64 ТУ-95МС и 16 авиони ТУ-160, како и 120 ТУ 22М3, што значи дека е стратешки најважниот аеродром на руската силите.

Токму од оваа база руската армија ја започна својата инвазија на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.