Договорена е коалиција помеѓу СДСМ, ДУИ и ДПА,  премиерското место ќе се дели 3+1 година,

Договорена е коалиција помеѓу СДСМ, ДУИ и ДПА,  премиерското место ќе се дели 3+1 година

Весникот KOХA објави дека коалицијата СДСМ-БЕСА ќе го земе коалицискиот партнер ДУИ на Али Ахмети, а дел од Владата ќе бидат и ДПА со 1 освоен пратеник. Со ова, новото парламентарното мнозинство ќе има 62 пратеници. А Мицковски дефинитивно оди во опозиција иако две недели тој изјавува дека ќе составува Влада…

Коалицијата официјални ќе се случи по 4 август, кога се очекува Заев, Ахмети и Билал Касами на средба од јавен карактер да го објават договореното.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.