ДОКТОР СМЕТА ДЕКА ОВАА ВЕЖБА Е МАЈКА НА СИТЕ ВЕЖБИ: „Ако сакате здраво срце, правете го ова секој ден“

„Во болно тело не престојува здравиот ум“, се зборовите на рускиот лекар Сергеј Бубновски, кој смета дека чучњевите се измислени за зајакнување на срцето.Да се ​​биде болен е енергетски и финансиски неисплатливо, смета доктор Бубновски , бидејќи според него – болен не работи за себе, туку за аптека.Оној што решил да не вежба, како да решил да остари и да се пензионира на 45 години . Телото старее ако не се одржува, не поради годините што го претекнуваат.„Срцето е голема пумпа која испраќа крв до нозете (голема циркулација) и до мозокот (мала циркулација). Потоа започнува венскиот проток бидејќи крвта се крева спротивно на законот на гравитација и се враќа од нозете во срцето. Вени помагаат да се врати крвта во срцето, а брзината на враќање на крвта во срцето зависи од состојбата на мускулите на нозете.Затоа, мускулите на нозете мора да бидат во добра форма за да може срцето да работи добро.Сепак, многумина од нас половина ден го поминуваат седејќи, што ја отежнува работата на срцето и се создаваат услови за болести. Најчест проблем на уште помладите е недостатокот на кислород во крвта предизвикан од малата физичка активност“, вели доктор Бубновски.
Чучњевите се мајка на сите вежби“Слабите нозе значат слабо срце. Затоа се препорачува секој ден да се прави едноставна вежба: чучњеви ! Ги одржуваат мускулите на нозете и крвните садови во совршена форма, што придонесува за побрз проток на крв во срцето”, советува овој доктор.Многу е важно да издишувате додека правите чучњеви и долго да кажете: хаааа. Со тоа издишување, целата негативна енергија треба да го напушти вашето тело.Физички здрава личност треба да направи три серии од 10 чучњеви првите неколку дена . Кога станува збор за чучњеви, не треба да претерувате. Без брзање. Правете ја оваа вежба постепено и полека и не го присилувајте вашето тело да прави премногу чучњеви во првите неколку дена.Тие може да се прават во текот на денот во три серии, т.е. десет сквотови три пати на ден. Полека зголемувајте го бројот додека чувствувате дека вашето тело може да се справи со тоа.За оние кои седат многу во текот на денот, чучњевите се неопходни. Оваа вежба може да го замени одење, пливање, трчање, планинарење…Кога ќе завршите со нив, обидете се да ги ставите стапалата во ладна вода 5 до 10 секунди, а потоа истријте ги со груба, сува крпа.Не заборавајте да нанесете крем, млеко за тело или масло на нозете, бидејќи кожата после вежбање најдобро ги апсорбира сите придобивки од кремот за тело.

Пронајдете не на следниве мрежи: