ДОЈДЕ ли КРАЈОТ ЗА АЈФОН? Apple сака ново име за најпопуларниот телефон?

Време е за промени и иновации во именувањето на новите уреди на Apple. Дојде редот на iPhoneИмињата на повеќето производи на Apple започнуваат со префиксот „i“, како што се iPhone, iPad, iMac и други уреди. Сепак, Кен Сегал, главниот креативен директор за маркетинг кој некогаш, пред 26 години, го спонзорираше првиот производ на Apple со „i“ во името – iMac.Така започна приказната за еден од најпопуларните брендови во историјата на ИТ. Овој маркетиншки гениј отворено кажа дека конечно дојде време Apple да се откаже од именувањето на производите и користењето на префиксот „i“.Кен Сегал соработуваше со основачот на Apple, Стив Џобс 12 години, создавајќи многу од иконските реклами на Apple. Во тоа време, тој го убеди Џобс да го прифати „iMac“ како име на нов уред на Apple и, во многу аспекти, револуционерен компјутер во тоа време.Испадна можеби најмногу во однос на методологијата на етикетирање и именување, со која Apple подоцна стана познат и копиран низ целиот свет. Ова ги постави темелите за идното брендирање на производи на Apple. Обичајот за додавање на префиксот „i“ на имињата на производите продолжува до ден-денес.Неодамна, Кен Сегал прифати ексклузивно интервју за „Wired“ и отворено рече дека ознаките со „i“ во името сега дефинитивно треба да се напуштат и дека веќе нема апсолутно никаква смисла да се користи. Понатаму, тој изјави дека Стив Џобс го прославил името на Apple преку производите „i“, кои отсекогаш биле препознатливи и неразделни од брендот Apple, но на се му доаѓа крајот и, на крајот на краиштата, тоа е само подбренд на многу попознат бренд.Сега на Apple му треба ново име за да го докаже својот технолошки напредок и да ги постави темелите за популарноста и препознатливоста на своите идни производи.Кен Сегал призна дека некои маркетери можеби не веруваат во оваа идеја, но долго време „и“ е „присвоено“ и на некој начин отворено злоупотребувано од премногу компании со цел да ги именуваат сопствените интернет производи, додека на од друга страна, Apple не може легално да го заштити својот бренд „i“. Ова е голем проблем за Apple, кој ја нагласува иновативноста во своите производи.ДОЈДЕ ли КРАЈОТ ЗА АЈФОН?Всушност, се чини дека Apple го сфати проблемот со кој се соочува. Затоа, од 2007 година, многу производи постепено го исфрлија префиксот „i“ од нивните имиња.На пример, Apple TV и Apple Watch не ја користеа вообичаената методологија iTV или iWatch како што беше диктирана од претходната конвенција за именување на производите на Apple. Во последно време сè почесто ја гледаме практиката новите уреди на Apple да користат подиректни имиња како Apple Vision Pro кои појасно укажуваат дека се работи за производ на Apple, постепено заменувајќи го познатото „i“ со Apple.Што значи ова на крајот за можеби најпопуларниот бренд за мобилни телефони досега? Дали пристигна неизбежниот момент што Apple го одложуваше толку долго? Моментот кога брендот на iPhone ќе исчезне и ќе биде сменет во нешто друго. Да го испуштите iPhone како име?Apple „може да го нарече својот телефон практично со кое било име, а ние сепак ќе го купиме“, тврдат светски познатите експерти за маркетинг во областа на брендирањето. „Ако Apple каже дека нема да има повеќе iPhone-и и понуди телефон на Apple – ќе почнеме да го нарекуваме Apple Phone“. Apple има толку голема дистрибуција, бренд и свест за производот што фрлањето на „i“ во името на iPhone нема да и наштети на неговата популарност и продажба.И други експерти го делат мислењето дека Apple нема да ја загрози продажбата со отстранување на познатото „i“ од името на iPhone, но предвидуваат дека Apple нема така лесно да се откаже од својот префикс, додека идната верзија на неговиот уред „херој“ не биде значително рестилизирана. .„Ајфонот е толку познат и познат што моментално нема причина да се промени името додека Apple не претстави телефон кој ќе има радикално поинаков дизајн од постоечките“, рече Антон Перо, кој ја предводи агенцијата со седиште во Њујорк, САД/ UK Batenhall, кој работеше за Google, Amazon и Netflix.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.