ДРАМАТИЧНИ ФОТОГРАФИИ ОД ПОВРШИНАТА НА МЕСЕЧИНАТА: Американското летало „СКРШИ НОГА“, пристигнаа првите слики – СЕ ПРЕВРТЕ НА СТРАНА (ФОТО)

Објавени се нови драматични фотографии од леталото Одисеја кое слета на Месечината минатата недела .Фотографиите, заедно со огромен број податоци, се преземени само неколку часа пред ноќта да падне на јужниот пол на Месечината и да се потрошат батериите на лендерот .Intuitive Machines, американската компанија зад мисијата, рече дека сега ќе биде можно да се реконструира слетувањето за да се разбере како Одисеј завршил на негова страна . Компанијата исто така откри дека лендерот би можел да „оживее“ за 2-3 недели кога Сонцето повторно ќе изгрее.Сепак, големата непозната е дали батериите и електрониката можат да преживеат температури кои паѓаат под -200 степени Целзиусови .„Нема пофалби. Само прослава“, рече ко-основачот на компанијата Стив Алтемус на прес-конференција во Хјустон.
На леталото му биле потребни две секунди да застанеПрвата од фотографиите, направена кога лендерот ја допре земјата, покажува дека барем едната нога му била скршена , а камењата и прашината биле однесени од моќта на ракетниот мотор.Втората фотографија го прикажува лендерот на негова страна со темен елипсовиден кратер оддалечен околу 500 метри . Научниците веруваат дека кратерот би можел да биде стар две милијарди години. Податоците од телеметријата покажуваат дека Одисеј првично слетал исправено, но потоа се превртел на блага падина.Во услови на ниска лунарна гравитација, беа потребни околу две секунди да се запре. НАСА плати 118 милиони долари на Intuitive Machines за да лета шест научни инструменти до Месечината . Сите испратија податоци, и покрај положбата на лендерот, а навигацискиот сигнал сега е во функција, што ќе им помогне на идните слетувања.„Мисијата беше првиот чекор кон враќање на Месечината“Но, ласерскиот систем за навигација кој требаше да се користи за слетување не успеа да ја заврши задачата .„Се разбира, тоа е нешто што можеме да го поправиме следниот пат “, рече Алтемус. Компанијата беше под притисок да објасни зошто слетувањата не беа совршени, кога далеку поедноставниот вселенски брод Аполо успешно слета шест пати во 1960-тите и 70-тите .
– Имавме поинаков предизвик. Бевме ограничени со трошоци , со договор и фиксна цена од владата. Моравме да ја завршиме мисијата во точно одредено време. Ова премногу ограничено опкружување не принуди да иновираме , а ова беше првиот лет на нашето вселенско летало – објасни Алтемус.На заедничка прес-конференција, Intuitive Machines и НАСА дадоа оптимистичка оценка за досегашната мисија.д-р. Џоел Керанс од НАСА рече дека мисијата е „првиот чекор кон враќање на Месечината“ и дека „ќе добие многу податоци од неа“.Intuitive Machines планира втора мисија подоцна оваа година која ќе носи вежба за пребарување на вода под површината на Месечината. Ќе има и „вселенска инка“ која ќе лета во длабоко засенчени кратери за кои научниците веруваат дека може да содржат големи количества мраз.

Пронајдете не на следниве мрежи: