Дуда бара Украина да го признае геноцидот врз Полјаците во Втората светска војна

Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска ја повика Украина да ја препознае, како што ја нарекува, срамната вистина за масакрот на повеќе од 100.000 Полјаци од страна на украинските националисти во Втората светска војна, и покрај денешното заедничко противење на Русија од страна на Киев и Варшава.

Не е се така мазно меѓу сојузниците. Сите имаат различни интереси. Ако се познава историјата ќе бидат јасни овие барања како и позициите на Полска.
Дуда бара Украина да го признае геноцидот врз Полјаците во Втората светска војна

Дуда ја даде забелешката до Украина по повод 79-годишнината од злосторствата во Волинија во 1943 година во делот на Полска окупиран од нацистите, потсетувајќи на сложените историски односи меѓу Полска и Украина во време кога двете соседни земји беа зближени. заедно со руската инвазија на Украина, според Ројтерс.

Полска ги отвори вратите за украинските бегалци и Дуда дозволи неговата земја да биде логистички центар за снабдување на Украина, која води исцрпувачка војна против Русија.

Меѓутоа, на денешната церемонија во Варшава, Дуда рече дека вистината за воените злосторства во источна Галиција од 1944 до 1945 година мора да биде „јасно и гласно кажана“ и го повика Киев да го признае етничкото чистење на Полјаците извршено од украинските националистички паравојски.

„Не станува збор за одмазда, не за каква било одмазда. Тоа најдобро го докажува времето во кое живееме“, рече Дуда, поврзувајќи ја соработката на тие две земји против Русија.

Ова е тешко прашање за Украинците, додаде шефот на полската држава, бидејќи некои од нив ги сметаа овие паравоени херои за нивниот отпор кон Советскиот Сојуз и симбол на борбата за независност од Москва.

„Оние кои ги сметаме за убијци беа во исто време херои за Украина, но во друго време и со друг непријател, и тие често гинеа од рацете на Советите, борејќи се полни со вера за независна, слободна Украина“, рече Дуда. Ројтерс наведува дека засега нема официјална реакција од Киев на тие изјави на Дуда.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.