Еве зошто не треба да пиете ладна вода и зошто топлата е многу поздрава

Кога станува збор за хидратација, водата за тоа е најдобра, а секој од нас има различни преференции па така некој пие топла, а некој ладна вода.
Стомакот, како и нашето тело воопшто различно реагира на топла и ладна вода која различно делува на варењето, циркулацијата па дури и за главоболката. Кога станува збор за хидратација, тука нема разлики.
Пиењето на топла вода па дури и ладна во одредени моменти е добро, а еве како и кога треба да ги консумирате.


Водата на собна температура ќе ни ја изгасне жедта
Ќе бидете помалку жедни кога пиете ваква вода, а покрај тоа ќе се хидрирате.
Ладната вода е корисна после тренинг
Иако топлата вода подобро ќе ве хидрира, нп после напорен тренинг напијте се ладна вода доколку сте загреани и испотени.


Топлата вода помага во варењето
За подобро варење пијте топла вода. Во кинеската медицина оваа вода посебно се препорачува за варењето. Ладната вода може да ги згусне мастите и да ја отежни работата на органите за варење.
Ладната вода може да предизвика главоболка
Едно истражување покажа дека ладната вода може да ви зададе главоболка и да ги зголеми шансите за мигрена.
Ладната вода може да ги блокира синусите
Ладната вода може да создаде слуз во синусите и тогаш е поттешко да се исфрли. Ако сте настинати и мора постојано да го дувате носот, топлата вода ќе ви биде најдобар пријател.
Водата на собна температура го забрзува метаболизмот
Се зголемува вашата телесна температура и со самото тоа помогнува во согорувањето на калории.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.