ЕВЕ КОЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОСЛОБИЛЕ УКРАИНЦИТЕ! Русите претрпеа ОГРОМНА ЗАГУБА – изгубија 60.000 квадратни километри!

Војната во Украина трае точно 200 дена. Крајот не се гледа според состојбата на теренот, како и според изјавите на властите на двете земји.

ЕВЕ КОЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОСЛОБИЛЕ УКРАИНЦИТЕ! Русите претрпеа ОГРОМНА ЗАГУБА – изгубија 60.000 квадратни километри! Тоа е околу 2,5 пати површина на Македонија

Според воените аналитичари, Украина наводно успеала да врати повеќе од 60.000 квадратни километри од територијата што ја изгубила во првите денови и недели од војната што започна на 24 февруари 2022 година.

Во видеото подолу можете да видите како се одвивала војната од почетокот до 12 септември. Русите започнаа со блескав почеток, но со текот на времето тој притисок наводно почнал да опаѓа, а Украина, според воените аналитичари, успеала да врати голем дел од својата територија – наводно повеќе од 60.000 квадратни километри.

Во тек е и украинската „контра-офанзива“ која трае веќе неколку недели. Во еден момент Русија од непознати причини ги стави во „пауза“ сите свои воени операции, а потоа наводно направила нови успеси.

ЕВЕ КОЛКУ ТЕРИТОРИЈА ОСЛОБИЛЕ УКРАИНЦИТЕ! Русите претрпеа ОГРОМНА ЗАГУБА – изгубија 60.000 квадратни километри!

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров се огласи пред неколку дена со изјава на својот канал „Телеграм“, а потоа објави што наводно навистина се случува на фронтовите низ Украина. Рускиот претседател Владимир Путин, исто така, се обрати пред медиумите во петокот за време на неговата посета на Узбекистан на самитот на Шангајската организација.

Тоа беше негово прво обраќање по наводното повлекување на руската армија од областа Керсон во североисточна Украина. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во тоа време изјави дека Русија наводно целела на украинската цивилна инфраструктура, вклучувајќи брани и цивилни згради.

Што се однесува до „зелената агенда“, претседателот на Русија рече дека неговата земја нема никаква врска со енергетската криза и посочува дека Европската унија би можела да го реши проблемот со снабдувањето со гас доколку ги укине санкциите што го спречуваат отворањето на Северот. Гасовод Поток 2.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.