Еве што му прави шолја кафе на телото од минута во минута

За многумина од нас, утринското кафе е суштински дел од нашиот секојдневен ритуал. Но, дали некогаш сте се запрашале што точно се случува во вашето тело по првата голтка? Експертите го дадоа одговорот на ова прашање.Во првите десет минутиКафето почнува да делува десет минути по првата голтка.Др. Дуан Мелор, од Британската диететска асоцијација, тврди дека ова одразува колку брзо кофеинот се апсорбира во крвотокот од делови на дигестивниот систем.„По пиењето кафе, кофеинот ќе почне да се појавува во крвта по околу десет минути. Некои апсорбираат помали количини на кофеин преку устата и желудникот, но најмногу се апсорбира во првиот дел од цревата“, објаснува експертот.Штом ќе се апсорбира кофеинот од кафето, ќе го почувствувате тој значаен енергетски поттик.Сепак, овој раст е малку погрешен. Кофеинот всушност не ви дава енергија.Наместо тоа, таа работи така што го блокира вашето тело да комуницира со аденозин, хемикалија скриена во нас што прави да се чувствуваме уморни.Кофеинот функционира на овој начин бидејќи неговата хемиска структура многу наликува на аденозин, што се вклопува како клуч во бравата за рецепторите за аденозин во телото.Ова нè спречува да се чувствуваме уморни, што нè прави природно повнимателни.По 20 минутиКофеинот, кој ги блокира рецепторите на аденозин во телото, не само што промовира возбуда, објаснува д-р Мелор.Исто така, се смета дека предизвикува зголемување на крвниот притисок во рок од половина час по пиењето кафе – а ефектите сè уште може да се видат приближно четири часа подоцна.Ова зголемување на крвниот притисок е предизвикано од кофеинот што предизвикува стеснување на крвните садови, а со тоа ја зголемува работата на срцето.Иако е привремено, NHS предупредува дека пиењето повеќе од четири шолји кафе дневно може да го зголеми крвниот притисок на долг рок.По 45 минутиЕфектите на кофеинот врз телото достигнуваат врв во рок од 45 минути, рече д-р Мелор.Стимулирачкиот ефект на кафето, зголемувањето на отчукувањата на срцето и чувството на енергија, ја подобрува концентрацијата и меморијата.Но, пиењето премногу кафе може да има штетни ефекти.Премногу кофеин, наместо да ви помогне да се фокусирате, прави да се чувствувате нервозни.Насоките на NHS велат дека околу 400 мг кофеин на ден е безбеден за возрасни, што е еквивалентно на четири редовни чаши.По 60 минутиШтом ќе започне стимулативниот ефект на кофеинот, може да забележите несакан несакан ефект.Штом кофеинот ќе се појави во крвта, ќе почне да го има она што експертите го нарекуваат диуретично дејство, вели д-р Мелор.Ова значи дека пиењето доволно кафе може да предизвика потреба да мочате повеќе од вообичаено.По 90 минути и понатамуВремето потребно за метаболизирање на кофеинот варира од личност до личност. Но, за повеќето луѓе, час или два по првата голтка кафе, стимулативните ефекти почнуваат да исчезнуваат, како и диуретичните ефекти, според д-р. Мелор. Ова може да предизвика чувство на замор, вознемиреност и слаба концентрација.Меѓутоа, само затоа што чувствувате дека кофеинот паѓа, не значи дека е целосно надвор од вашиот систем.„За повеќето луѓе, количеството на кофеин се намалува за половина по шест часа додека се метаболизира во црниот дроб. Иако се чини дека ефектите исчезнуваат по еден или два часа, сепак ќе има многу кофеин во вашиот систем“. забележа д-р Мелор.Како резултат на тоа, кофеинот може да остане во вашето тело до 12 часа, според истражувачите од Фондацијата за спиење. Тие додаваат дека многу експерти за спиење препорачуваат избегнување на кофеин најмалку осум часа пред спиење за да не го наруши сонот, што значи дека е најдобро да го избегнувате кафето како попладневен пијалок.

Пронајдете не на следниве мрежи: