Ердоган:Турција зимата нема да има проблеми со енергенсите

За разлика од европските земји, Турција влегува во зимата без никакви енергетски проблеми, изјави денес претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган.

„Додека европските земји размислуваат како ќе презимат поради енергетската криза, ние влегуваме во зимата мирни“, рече Ердоган, пренесе ТАС С.

Покрај тоа, тој ја повтори намерата на Анкара да добие пченица од Русиа за да ја преработи во брашно и бесплатно да ја испрати во сиромашните земји.

Претседателот на Турција ги најави плановите за пуштање во масовно производство на првиот турски беспилотен авион „Бајрактар Кризилема“.

Пронајдете не на следниве мрежи: