ЗАБОРАВЕТЕ НА ОВА НА ПЛАЖА: Лекарите предупредуваат, овие 5 ХРАНИ можат да предизвикаат сериозно труење, а сите ние ги јадеме

Одморот на море е можност за опуштање, а многу луѓе се одлучуваат да однесат храна на плажа . Сепак, не секоја храна е погодна за високи температури.Заборавете на месни нарези
Лекар од ЕР споделува пет намирници кои никогаш не би ги донел на плажа поради страв од труење со храна – месни нарези, свежи салати, сè со мајонез, сурово месо и претходно исечено овошје.Центрите за контрола и превенција на болести проценуваат дека 48 милиони луѓе се разболуваат од болести предизвикани од храна во САД секоја година, испраќајќи 128.000 во болница и убивајќи 3.000. Труењето со храна е почеста во текот на летото бидејќи бактериите можат да напредуваат во топли и влажни средини.„Последното нешто што сакате е луѓето да си одат дома и да се сетат на патувањето на плажа затоа што се разболеле“, рече д-р Џон Торес, лекар од Колорадо и виш медицински дописник за NBC News, минатата недела во емисијата „ДЕНЕС“. .Ладни јадењаТорес рече дека сендвичите со сувомеснато или филета мора да се чуваат во фрижидер додека не се подготват за јадење.USDA препорачува користење на изолирана кеса или ладилник што може да ја задржи содржината под 40 степени целзиусови. Бактериите растат најбрзо помеѓу 40 и 140 степени целзиусови, опсег познат како „опасна зона“.Откако ќе ги извадите сендвичите од ладилникот или фрижидерот, обично имате два часа да ги јадете, или еден час ако надворешната температура надминува 90 степени целзиусови, вели USDA.Свежи салати
Една нова студија објавена во Журналот за заштита на храна открива дека лиснатиот зелен зеленчук – особено ромската и ајсберг зелената салата, спанаќот и зелката – се главен извор на болести кои се пренесуваат преку храна.САД препорачуваат миење раце пред и по подготовката на салатата, чистење и дезинфекција на сите садови и прибор, како и користење на различни кујнски прибор за подготвени ладни оброци и сирова храна.Чувајте ја салатата во херметички сад додека не сте подготвени да ја послужите, советува Торес.Се што е со мајонез„Салатата од компири на база на мајо е секогаш една од оние големи работи што предизвикуваат многу проблеми“, рече Торес.Додека USDA има загриженост за домашниот мајонез , кога станува збор за ладни салати, агенцијата вели дека „ опасноста од болести предизвикани од храна лежи во главната состојка, како што се јајцата или пилешкото “ .Јајцата треба да се варат на внатрешна температура од 160 степени целзиусови, додека пилешкото треба да се готви на 165 степени целзиусови. Салатите треба да се чуваат во фрижидер до сервирање.Сурово месо
Торес советува да не се носи сирово или неварено месо на плажа.USDA вели дека ако одлучите да готвите на плажа, исчистете ја скарата пред да ја користите; измијте ги рацете пред и по ракување со сурово месо и живина; одвојте сирово месо, варено месо и зеленчук и користете термометар за храна, пренесува New York Post.Целите парчиња месо треба да се готват на внатрешна температура од 145 степени целзиусови со пауза од три минути. Рибата треба да се готви на 145 степени целзиусови, меленото месо до 160 степени целзиусови, а мелената или целата живина на 165 степени целзиусови.Јадете месо во рок од два часа по готвењето или еден час ако надворешната температура достигне над 32 Целзиусови степени.

Пронајдете не на следниве мрежи: