Загриженоста поради затегнатото снабдување со нафта предизвикува раст на цените

Хутите во Јемен, поддржани од Иран, продолжуваат да ги таргетираат произраелските бродови кои минуваат низ Црвеното Море, додека САД и Велика Британија возвраќаат со напади врз средствата на ХутитеЦените на нафтата се зголемија во понеделникот поради загриженоста поради затегнатото снабдување со нафта од тензиите на Блискиот Исток и руско-украинската војна.Меѓународната репер сурова нафта „брент“ се тргуваше за 87,24 долари за барел во 9:31 часот по локално време (0631 GMT), што претставува раст од 32% во однос на затвораната цена од 86,96 долари за барел во претходната трговска сесија.Американскиот репер West Texas Intermediate (WTI) во исто време се тргуваше за 83,42 долари за барел, што е за 0,30% раст од претходната сесија која заврши на 83,17 долари за барел.Како што продолжува конфликтот меѓу Израел и Палестина и руско-украинската војна, загриженоста за глобалното снабдување со енергија е ставена на ризик, што ги зголемува цените.И покрај одлуката на Советот за безбедност на Обединетите нации минатата недела да воспостави итен прекин на огнот во Појасот Газа, Израел продолжува со нападите игнорирајќи ги повиците за прекин на огнот.Хутите во Јемен, поддржани од Иран, продолжуваат да ги гаѓаат произраелските бродови кои минуваат низ Црвеното Море, додека САД и Обединетото Кралство возвраќаат со напад на средствата на Хутите.Во петокот, САД објавија дека уништиле четири беспилотни летала на Хутите во Јемен. Хутите ја објавија својата намера да продолжат да го напаѓаат секој брод што е поврзан со Израел се додека САД и Обединетото Кралство продолжат со нападите врз областите под контрола на Хутите во Јемен.Во меѓувреме, нападите со беспилотни летала врз некои рафинерии во Русија резултираа со привремен прекин на работата, доведувајќи го во прашање извозниот капацитет на земјата и зајакнување на цените. Руската сурова нафта и рафинирани производи сочинуваат приближно 8% од глобалната понуда.Како резултат на нападите, руските рафинерии за нафта ќе преработуваат помалку нафта додека не можат повторно да работат со полн капацитет, зголемувајќи ја затегнатоста на глобалниот пазар на рафинирани нафтени производи и зголемувајќи ги цените на авионските и дизел горивото.Експертите предвидуваат дека цената на нафтата Брент може да тестира 100 долари оваа година, откако Русија одлучи да го намали производството на нафта за 471.000 барели дневно во вториот квартал од годината.

Пронајдете не на следниве мрежи: