Загрижувачки пораки од Иран, Западот е загрижен: Дали е оправдана грижата дека војната во Израел може да се прошири?

Војната во Израел трае повеќе од 20 дена и целиот свет стравува од понатамошна ескалација на конфликтот и негово прелевање во околните земји и пошироко…

За жал, стравот дека конфликтот може да се прелее е повеќе од оправдан. Имено, Иран, кој го поддржува Хамас, тврди дека не бил вклучен во грозоморните напади врз Израел на 7 октомври, но велат дека ја поддржуваат акцијата.

Американскиот претседател Џо Бајден јавно изјави дека верува оти мотивот на Хамас за нападот бил да се запре нормализацијата на односите меѓу Израел и Саудиска Арабија. Имено, се водеа преговори кои може да доведат до тоа Саудијците да го признаат Израел, што многу арапски држави, вклучително и Иран, не сакаа да го направат.

Загрижувачки пораки од Иран, Западот е загрижен: Дали е оправдана грижата дека војната во Израел може да се прошири?

Кога сето ова ќе се земе предвид, не треба да изненадува што Западот е многу загрижен дека ова може да се претвори во регионална војна, во која ќе бидат вклучени Иран и неговите послушници.

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси во неделата изјави дека Израел „ја преминал црвената линија, која може да ги принуди сите да преземат акција“.

Многу експерти сметаат дека Вашингтон и Техеран не сакаат ова да се претвори во регионален конфликт. Но, просторот за погрешно проценување е значаен и во зависност од тоа како понатаму ќе се развива ситуацијата на терен, може да се случи се да излезе од контрола.

„Постои реален ризик од ескалација“, изјави за Sky News Санам Вакил, директор на програмата за Блискиот Исток и Северна Африка во Chatham House, тинк-тенк со седиште во Лондон.

Откако Хамас ги започна своите терористички напади, милитантите на Хезболах поддржани од Техеран редовно разменуваат оган со Израел преку неговата северна граница со Либан.

Иран, исто така, минатата недела предупреди дека би можел да истрела ракета врз северниот пристанишен град на Израел Хаифа, доколку војската на земјата продолжи со целосна копнена офанзива врз Газа.

Понатаму, серијата напади со беспилотни летала и ракетни напади врз американските воени бази во Ирак и Сирија од страна на милитанти поврзани со Иран ги поттикна САД да одговорат со испраќање две групи превозници во Средоземното Море. Исто така, во петокот „фрли“ пар борбени авиони Ф-16 за да ги бомбардира сириските објекти за оружје и муниција.

„Вашингтон не бара ништо да направиме, но тие продолжуваат да му даваат широка поддршка на Израел“, напиша Раиси на социјалните мрежи.

Раиси рече дека „САД испратиле пораки до Оската на отпорот (иранските соработници), но тие добиле јасен одговор на бојното поле.

Вакил смета дека Иран и Хезболах веројатно не сакаат војната да ескалира, туку да се заканат дека ќе спречат целосна израелска копнена офанзива.

Сепак, вели тој, милитантите спонзорирани од Иран дејствуваат со одреден степен на автономија од Техеран, што додава „уште еден слој на неизвесност“ на целата приказна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.