ЗАПОЧНА РУСКАТА ОФАНЗИВА ВРЗ НИКОЛАЕВ: Украинците се бранат со ХИМАРС, Русите напредуваат! Целта е да се освои Одеса и да се избие на реката Дунав!

Руската офанзива која започна пред два дена во правец на Николаев почнува да го добива својот прв облик и тежиштето сега се поместува кон Николаев и Одеса поради честите ракетни напади на мостот Антоновски од ракетниот систем ХИМАРС.

Според неговите зборови, ако Русија успее да го окупира целото крајбрежје на Црното Море до реката Дунав, тоа ќе значи крај на целата политика на Западот на југот на Украина и стратешки пораз на украинската армија.
ЗАПОЧНА РУСКАТА ОФАНЗИВА ВРЗ НИКОЛАЕВ: Украинците се бранат со ХИМАРС, Русите напредуваат! Целта е да се освои Одеса и да се избие на реката Дунав!

Имено, од долгонајавуваната украинска офанзива на Херсонската област, нејзино заземање и пробивање кон Крим, очигледно нема ништо, бидејќи нема доволно војници и борбена опрема за оваа операција. Има само ракети со висок дострел истрелани од ХИМАРС кои таргетираат расфрлани складишта за муниција.

Украинската армија на правецот Херсон, односно Николаев останува само на диверзии и терористички активности со цел да се обиде што повеќе да го дестабилизира руското општество во руската позадина пред претстојната есен и зима и да ја запре пенетрацијата. Во недела до понеделник и понеделник до вторник, 23 и 24 август, руските трупи заедно со силите на ДНР стигнаа до административната граница на Николаевската област.

Дневниот напредок на трупите е до околу три километри. Последно беше заземено селото Комсомолское.

Во таа насока, три свежи борбени групи кои беа внесени во борбата успеаја да уништат делови од 28-та бригада на вооружените сили на Украина на правецот Херсон-Николаев, соопшти Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Руски воени извори наведуваат дека прв приоритет во овој напад е да се заземе Николаев, најголемиот град по Одеса на Црното Море и бродоградилиштето каде се изградени сите капитални бродови на советската и руската морнарица.

Во оперативните планови што беа изготвени уште порано беше наведено дека по падот на Николаев, оперативните единици би можеле да се поделат на два крака, каде едниот ќе оди северозападно кон Придњестровје, а другиот југозапад кон Одеса и на крајот кон реката Дунав.

Руските воени експерти се согласуваат дека оваа изведба ќе биде доста тешка и заморна, бидејќи се работи за мочурлив терен, особено во џебот на Одеса, кој е тежок за оклопни возила. На тој простор, освен Одеса, која е најголемото пристаниште, има и две помали, од кои едното речно-морско пристаниште.

За ова неодамна зборуваше рускиот воен експерт Дмитриј Евстафиев, дека постои голема опасност во случај на пенетрација на руски воени единици кон Одеса и реката Дунав, да бидат ангажирани и силите на НАТО, кои би навлегле во Молдавија и во делот на Украина познат. како Берсабија, каде би биле ангажирани комбинирани единици, од романските, британските специјални сили, каде што Американците би обезбедувале логистичка и воздушна поддршка.

Според неговите зборови, ако Русија успее да го окупира целото крајбрежје на Црното Море до реката Дунав, тоа ќе значи крај на целата политика на Западот на југот на Украина и стратешки пораз на украинската армија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.